avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate av_emy

Activitate av_emy

Buna seara! Asociatul unui SRL fara activitate si datorii la fisc din anul 2012, a primit de la Anaf somatie de plata si titlu executoriu pe persoana fizica pt datoriile societatii. Mentionez ca in urma cu 6 luni, al doilea asociat care este si administratorul firnei a primit decizie de angajare a raspunderii solidare pt aceeasi datorie. Este legal ca primul asociat sa primeasca direct somatie si titlu executoriu fara a primi decizie de angajare a raspunderii solidar? Avand in vedere ca datoriile provin din 2012 nu s-au prescris?( tot de atunci nu a mai existat activitate in firma), De asemenea, somatia emisa pe persoana fizica nu face referire la firma cu pricina, cuprinde doar un tabel cu sumele de plata, ce reprezinta fiecare(impozit pe profit, somaj, cas angajator, cass angajator) si ca s-au emis in baza titlui executoriu cu nr..din data de 15 octombrie 2018. Cum ar trebui procedat? Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Teren mai mult decat in acte
va multumesc pentru raspuns/ actul meu de proprietate este o hotarare judecatoreasca care tin loc de act autentic si nu am facut masuratorile /vanzatorul mi-a predat o schita din care rezulta latimea terenului
Buna seara! Cum ar trebui sa procedez in urmatoarea situatie: am cumparat un teren iar la masuratori a reiesit cu 1 m mai mult in latime/ consultrand si vecinii unul dintre ei a spus ca este de la el cand a facut gardul a lasat 1 m deoarece nu vroia sa aiba probleme cu nimeni/in schimb acum celalat vecin spune ca razorul intre terenul meu si al dumnealui este unde rezulta masuratoarea din acte/ cum ar trebui sa procedez in cazul asta deoarece eu doresc sa construiesc gardul ? ar trebui sa fac vreun acord cu vecinu care a lasat acel 1 m? sau sa respect ce e in acte? as dori sa ma lamuriti ce ar trebui sa fac deoarece as fi intyeresata daca este posibil legal sa raman si cu acel 1m /va multumesc!
va multumesc pt raspuns, itm-ul doreste sa efectueze control pe motiv ca in revisal apar salariatii activi, au intrebat administratorul societatii daca se desfasoara activitate in acest moment, acest a comunicat ca nu lucreaza de 2 ani...salariatii au avut cfp 6 luni, apoi contractekle de munca au incetat din lipsa de activitate a angajatorului, nici salaroatii nu au mai dorit sa astepte, si-au gasit un alt loc de munca. Atunci, sa inteleg ca este bine ca angajatorul sa nu inregistreze deciziile de incetare in revisal pana la control?
buna seara, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: o societate a primi tinstiintar ede control de la itm deoarece in revisal apar activi salariati; societatea nu a inregistrat in revisal deciziile de incetare ale contractelor de munca-trebuiau inregistrate in iulie 2012...controlul este luna aceasta...este bine ca societatea sa inregistreze acum acele decizii ,inainte de fectuarea controlului? sau este de preferat sa astepte sa se efectueze controlul?s-a mai confruntat cineva cu aceas ta peoblema? va multumesc!
buna seara! bunicii mei locuiesc la tara, au un teren si o casa, insa nu poseda acte de proprietate.terenul este mostenire de la parintii bunicului iar casa a construit-o bunicul.bunicul doreste acum sa vanda, dar nu poate deoarece nu are acte de proprietate...care este varianta cea mai rapida si mai putin costisitoare de a obtine acte/titlu de proprietate?va multumesc!
Discuție reclamatie cic
o persoana aflat ain concediu ingrijire copil desfasoara si activitate la angajator, la negru.unde ar trebui sa facem reclamatia?
Răspuns la discuția fortare intocmire cerere
da, asa consider si eu de cuviinta, numai elevul isi poate intocmi o cerere, am uitat sa va spun un lucru, avocatul doreste sa ii dau cererile cu nr de inregistrare, deci eu o completez cu datele elevului, fara a solicita ceva, eu o semnez ca am prelucrat-o si tot eu ii voi da nr de inregistrare; semnez ca am prelucrat o cerere fara obiect? eu consider ca daca fac acest lucru, risc sa intru sub incidenta codului penal, puteti va rog sa imi spuneti unde gasesc o reglementare juridica in privinta intocmirii si prelucrarii unei cereri? va multumesc!
Răspuns la discuția fortare intocmire cerere
va multumesc pt raspuns, i-am transmis avocatului printr-un email ca legal o cerere se completeaza de catre solicitant , dar tot insista sa ii trimit cererile completate de mine cu acele date si insista ca eu nu completez cererile in numele elevilor atatta timp cat mentionez mai jos ca eu am completat cererea.Cu toate acestea, nu sunt de acord atata timp cat prin cerere nu se solicita nimic....practic, i-as da cereera cu datele elevului iar la "va rog sa-mi aprobati:......................................." cerera va ramane cu randul liber, probabil avocatul doreste sa scrie ulterior ceva acolo.
Buna seara! lucrez intr-o institutie privata de invatamant,ca secretara, iar avocatul angajat al acestei institutii imi solicita sa completez cate o cerere tip pentru fiecare elev care nu a achitat ratele scolare.Mentionez ca imi solicita sa completez cererea tip cu urmatoarele date: - numele si prenumele pers. debitoare, domiciliu, an scolar, grupa, specializare, rate restante;
- la mentiuni: "intocmit de numele si prenumele in clar ale pers. care a completat doc. si semnatura".(adica numele meu ca secretara).
Mie nu imi suna deloc legal aceasta solicitare din partea avocatului,atata timp cat elevul debitor nu solicita nimic si cererea nu eset semnata de acesta, va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez.Va multumesc!