avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate sergyu_kalin

Activitate sergyu_kalin

Multumesc pentru raspuns.
V-as mai intreba de ce se stipuleaza in contractele de acest gen faptul ca Vanzatorul nu are voie sa instraineze bunul...sau este situatia de genul unui astfel de contract: "Contract de vanzare cumparare cu clauza rezervarii dreptului de proprietate al vanzatorului pana la momentul achitarii integrale a pretului stabilit prin acest contract, de catre cumparator"...dar pana la urma CINE este proprietar? Daca am nevoie, de exemplu, as putea sa imi stabilesc domiciulul cu ajutorul acestui contract - cu plata in rate - sau depind tot de proprietarul 'vechi' pana achit totul...?
Daca se poate sa imi spuneti mai exact ce inseamna a 'executa ipoteca', sau 'drept de ipoteca'?
Buna ziua! Incerc sa expun problema-pe scurt,in legatura cu un incheierea unui contract de vanzare-cumparare cu plata in rate a unui imobil: suntem persoane fizice atat eu(cumparatorul) cat si vanzatorul; pe toata durata contractului pot sa stau in acest imobil platind si ratele?;vreau sa fac un astfel de contract prin notariat - pot plati ratele cu chitante semnate de noi pe baza contractului sau ce alte modalitati exista? Cine actualizeaza sumele pentru rate pe aprox. 10-15 ani? In ce conditii voi deveni noul proprietar (pp ca dupa ce achit totul-dar se mai semneaza atunci inca un contract de vanzare-cumparare ori un proces verbal? sau...din momentul in care platesc ultima rata?) Ce se intampla daca moare proprietarul? #-oMultumesc anticipat pentru clarificari!:sorry::sorry: