avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate FIGAN2FIGAN

Activitate FIGAN2FIGAN

Buna ziua,
lucrez la o agentie de turism si am primit de la un furmizor o factura reprezentand o chirie pt un apartament pe 3 nopti , este pe persona fizica catre agentia noastra de turism, dar tva nu are.
Intrebarea mea este acum : trebuie sa fac factura clientilor, tot asa facturez mai departe? fara tva? sau doar la comision sa pun tva 9%?
Multumesc mult.-
Facturile sunt emise pe numele societatii.
MULTUMESC MULT
MERSI MULT
Sunt de la o agentie de transport care facem Romania-Spania. Poate un client de-al nostru care e minor , sa-i faca parintii o imputernicire pe numele societatii noastre, fara sa specifice numele conducatorului auto?( pentru ca in ziua cand doreste el plecarea, nu se stie ce sofer va fi in cursa) si daca se poate, atunci in vama ce acte trebuie sa aratam in vama in afara de aceasta imputernicire....pt ca cazier nu e cazul ca pe imputernicire este trecut numele firmei transpoartatoare.Adica actele firmei..sa le aiba la bord soferii...Am sunat la politia de frontiera...dar nu prea au stiut detalii...ma indrumat spre un notar..Multumesc.
problema este ca furnizorii sunt companii aerine , si vine doar factura cu mentiunea "plata on-line" sau plata prin card bancar...deci chitanta emisa de furnizor...nu prea are cum sa-mi dea...
multumesc mult
S-au platit mai multe facturi la furnizori cu cardul personal al administratorului. Cum pot face inregistrarea in contabilitate corect? dar nu am extras . Ce fel de chitanta emit? daca vreau sa o inregistrez prin casa?(ca prin banca nu am extras).Va multumesc.