avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate claud1u

Activitate claud1u

Buna ziua,
am cumparat un teren intravilan agricol si am aflat ca pentru a obtine autorizatie de constructie este necesar intocmire PUZ.
aceste teren este format din loturi de teren de 500 mp si drum de servitute de 7m, asa cum cere consiliul local.
imi puteti spune, daca terenul este mai mic de 10.000 mp iar propietari sunt 3 persoane fizice, fiecare avand cateva loturi, este obligatoriu PUZ?
daca da, trebuie sa-l faca Primaria daca suprafata este pana in 10.000 mp?

Primaria nu vrea sa ne dea autorizatie de constructie pentru ca nu este PUZ.
cand Primaria a trecut terenul in intravilan, nu ar fi trebuit sa faca si PUZ?

ciudat este ca in zona sunt case construite, stanga, dreapta, in orice directie?

nu stim cum sa procedam, ne puteti ajuta?
putem actiona in judecata Primaria, ce se poate face?

Multumesc si sper ca cineva ma poate ajuta.
Buna ziua, exista vreo lege sau temei legal de orice fel, prin care daca cineva face curat sau ingrijeste o parcela de teren din imprejurimile blocului in care locuieste, are drept de a parca numai el in acel loc ?
#-o
Buna ziua, se tine cont si de contracte Drepturi de Autor daca sunt intocmite lunar, si nu este un contract pe o perioada nedeterminata sau determinata?

daca da, ma puteti ajuta cum ar trebui sa procedez, unde sa le depun sau unde sa ma interesez.

multumesc frumos.
Răspuns la discuția Stimulent de insertie pentru tata
Multumesc frumos pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Stimulent de insertie pentru tata
multumesc pentru raspuns
mai am o nelamurire...
daca optez pentru CCC dupa cat timp ma pot intoarce la munca? este o perioada minima?
pot reveni dupa o saptamana..sau trebuie sa stau minim o luna...ma puteti ajuta?
doresc sa fac asta pentru a beneficia de acest stimulent pe perioada de 2 ani de zile.

Va multumesc!
buna ziua.
as dori sa stiu daca se poate, sau cum sa procedez sa beneficiez de stimulentul de insertie pe perioada de 2 ani in calitate de tata!
pot face cerere direct pentru stimulentul de insertie sau trebuie sa benefiez mai intai de CCC, intrerupt dupa o perioada si deabea atunci pot beneficia de acest stimulent? si..este o perioada minima de CCC (o luna, o saptamana)?
mentionez ca mama nu poate benefia de indemnizatie crestere copil, deoarece nu a lucrat.

sper ca ma puteti ajuta si lamuri in aceasta probleama .

multumesc.
a inceput sa faca succesiunea, problema este ca nu locuieste in romania si nu poate sta pana se termina tot acest proces de mostenire.
pot face antecontractul cat timp este el in tara, iar pe parcurs ce ies toaate actele de mostenire sa le depun la dosarul deschis la banca?
le accepta asa?

multumesc frumos!
buna ziua.
ma puteti ajuta cu o problema?
doresc sa achizitionez un apartament prin programul prima casa.
vanzatorul inca nu a terminat actele de succesiune pentru acest apartament.
intrebarea mea...pot face un precontract cu el pentru acest apartament?
si in ce calitate poate face el acest precontract?

va multumesc!
buna ziua
a mai intalnit cineva aceasta problema?
articolele de incetare contract din Revisal sunt gresite.
ex. art 79 lipseste.
art 56 lit j este incurcat cu lit i.
cred ca si latele, eu doar de acestea m-am lovit.
ma poate ajuta cineva?
multumesc.