avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate iulianaiuladinu

Activitate iulianaiuladinu

Am cautat peste tot dar nu am gasit un raspuns la aceasta intrebare.
este undeva o motivare a Curtii Constitutionale care spune ca angajatul cu CIM-ul suspendat conform art. 52 litera b se poate angaja pe perioada suspendarii la orice alt angajator sau chiar la propriul angajator dar in alta functie decat cea detinuta anterior.
Ma puteti ajuta cu ceva informatii despre aceasta situatie. Cunosc mai multe persoane in aceasta situatie ( angajatorul a formulat plangere penala impotriva lor si le-a suspendat contractul de munca, iar de la data depunerii plangerii penale si pana in prezent - 6 luni de zile, cei de la procuratura nu au dat nici o solutie, nu au citat pe nimeni) iar oamenii stau acasa fara nici un ban, fara asigurari de sanatate, fara nimic . Au contestat in instanta dar dureaza destul de mult, si vor sa se angajeze undeva, dar in momentul in care spun ca au cim-ul suspendat pentru plangere penala toata lumea ii refuza. Ce pot sa faca in aceasta situatie? Sa plece din tara? Sa-si dea demisia- asta este de fapt intentia angajatorului de a-i forta sa demisioneze.
se pot da date despre persoanele care trimit si primesc bani apeland la serviciile de transferuri financiare?
mai exact X ii trimite lui Y o suma de 2000 de lei.
Adevarat ca este cam dificila. Ca angajator sunt obligat sa-i acord concediul de odihna.
Multumesc pentru raspuns.
Data de la care va produce efecte va fi data luarii la cunostiinta, sau data emiterii.
In acest moment mai are de efectuat 25 de zile de CO aferent anului 2012.
Trebuie sa-si efectueze concediul sau il pot suspenda?
Compensarea in bani a CO nu se poate face decat in cazul incetarii CIM.
Pot sa emit decizie de suspendare a CIM-ului unui salariat aflat in concediu de odihna conform art. 52, litera b?
Ce trebuie sa contina decizia de suspendare ?
am si eu o intrebare.
in data de 31.10.2012 au fost convocati mai multi salariati pentru a da explicatii scrise privind aspecte ale vietii private, care au avut loc in perioada 2009-2011.
este legal acest lucru, dat fiind faptul ca se invoca art 247-252 din legea 53 din 2003.
Buna ziua, am si eu o intrebare. Sotul meu este nascut in 12.02.1956, are o vechime de 21 de ani, 3 luni si 7 zile. A urmat cursuriuniversitare la zi de 5 anisi a facut armata la termen redus. Se poate pensiona de invaliditate avand in vedere ca sunt necesari 25 de ani vechime?
Răspuns la discuția decizie sanctionare
DACA REUSESC SA FAC ROST DE O COPIE POT SA MERG CU EA IN INSTANTA?
am fost sanctionat disciplinar. Mi-a fost aratata decizia si am fost pus sa semnez de luare la cunostiinta si primire, dar nu am primit un exemplar pe motiv ca o sa mi-o dea seful a doua zi. Au trecut deja 3 zile si nu am mai primit inca exemplarul meu din decizie. Inainte de a semna i-am avertizat ca voi contesta decizia in instanta. Pot sa o fac fara a avea aceasta decizie. Cred ca nu vor sa mi-o dea pentru a nu putea face contestatie. Este legal acest lucru?
Răspuns la discuția sanctiuni disciplinare
deci daca nu se radiaza avand in vedere ca a mai fost sanctionat acum 1 an si 5 luni cu avertisment acum pot sa-i dau o sanctiune de 5% pe 1 luna ( este recidiva- abaterea este minora dar este recidiva )