avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate moise_anca

Activitate moise_anca

Buna ziua,
Am urmatoarea problema:
O societate isi construieste o cladire de la A la Z, toate cheltuielile aferente au fost inregistrate in contul 231.La un moment dat, societatea isi achizitioneaza si o instalatie pt. incalzire centrala pt. aceeasi cladire, numai ca respectiva instalatie a fost achizitionata pe bucati si in luni diferite. Unde ar trebui sa incadrez aceasta instalatie pt. incalzit??? Pe contul 231 si automat se mareste valoarea investitiei la cladire sau distinct ca si mijloace fixe si obiecte de inventar.
Redau mai jos produsele asa cum au fost facturate:
Prima factura,prima luna: -cazan otel 1 buc x 10112
-boiler 500 l 1bucx 2690
-plus inca o gramada de maruntisuri (tevi, coturi,
robineti, etc.)
A doua factura, alta luna:rezervor acumulare1bucx5600
ventiloconvector 3 bucx1500
Mentionez ca cladirea nu este inca finalizata.
In speranta ca voi primi un raspuns, va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Societatea la care lucrez a achizitionat o cladire veche si amarata(fost grajd de oi)pe care intentioneaza sa o reabiliteze cu fonduri nerambursabile.Val achizitie=18146 lei .Intrebarea mea este unde ar trebui sa incadrez cladirea in nomenclatorul mij. fixe si pe cati ani sa o amortizez, avand in vedere ca in viitor val. cladirii va creste??? Mentionez ca obiectul de activitate al societatii este fabricarea articolelor din material plastic pt. constructii(tamplarie pvc) si respectiva cladire va fi transformata in hala de productie.
Multumesc anticipat.
Vreau sa fac o compensare intre 2 soc. com pt. o val. de aprox.35000 lei. Trebuie sa fac ordin de compensare tipizat cu regim special cumparat din librarie sau pot face un pv listat din calculator unde semneaza ambele parti???? Pt. sume mai mari de 10000 lei ar trebui sa faca fiecare societate plata prin banca ????
Răspuns la discuția Nepasare totala
Multumesc frumos de raspunsurile oferite, dar nu am nici o sansa sa-l conving in nici un fel.Problema sunt eu....
Răspuns la discuția Nepasare totala
Nu as vrea sa formulez cerere de divort deocamdata, pt. ca la cat este de orgolios nu stiu daca ar trece peste, vreau doar sa fac ceva sa il trezesc la realitate, pt. ca el nu ma ia in serios si nu crede ca as fi capabila sa plec cu copiii (cred ca se gandeste ca n-am unde sa plec si n-o sa ma descurc singura).La nervi i-am zis ca nu mai rezist si ca o sa-mi caut chirie, raspunsul a fost ca n-am decat sa plec.... dar fara copii, ca ma "agata" daca iau copiii.Mentionez ca si el ar face orice pentru copii si nu concepe viata fara copii.

Discuție Nepasare totala
Buna ziua,
Ma confrunt cu o situatie destul de ciudata. In ultima vreme eu si sotul meu ne certam foarte des din absolut orice discutie pe care o avem, cand imi zic si eu parerea....gata sfada....el se enerveaza foarte tare si eu bineinteles ca ma supar si ajungem sa nu mai vorbim cu zilele.Am ajuns la faza in care simt ca nu mai rezist, am incercat sa ii spun ce simt, raspunsul lui este-nu ma intereseaza, faci ce vrei, treaba ta.L-am rugat sa mergem la un psiholog, el refuza categoric, zice ca el n-are probleme si n-am decat sa ma duc eu ca problema ii la mine.I-am zis chiar azi ca eu nu mai pot continua o astfel de viata si m-a tratat cu foarte mare indiferenta, i-am zis chiar ca daca el este asa indiferent o sa consult un avocat, raspunsul lui a fost sa fac ce vreau. Orice zic, parca vorbesc cu peretii, nu comunica cu mine absolut deloc.Avem impreuna 2 copii minori si nu vreau sa creasca in asemenea imprejurari. Sincer nu stiu ce sa fac sa-l trezesc la realitate. Ma gandesc sa-mi caut o chirie
si sa-i dau un ragaz sa se gandeasca(nu vreau sa ma las coplesita de suparare si sa ma gandesc la divort deocamdata). Intrebarea mea este ca daca ma mut cu copiii intr-o chirie, ma poate acuza de parasire de domiciliu??? Va intreb pt. ca nu vreau sub nici o forma sa fac ceva si sa fiu decazuta din drepturile parintesti, eu i-am zis ca in caz de divort nu imi trebuie absolut nimic, dar pentru copii ma duc pana in panzele albe.Va rog mult sfatuiti-ma ce sa fac. Multumesc anticipat.
O firma platitoare de tva in Romania , cumpara o masina second de la o persoana fizica din Franta conform contractului de vanzare(care este si tradus).Cum inregistrez in contabilitate contractul??? In decontul de TVA trebuie cuprinsa suma undeva???
Răspuns la discuția Acordare tichete cadou
Multumesc frumos pt. raspuns, dar sporul de weekend cum as putea sa-l incadrez pe statul de plata. De ex. un angajat lucreaza 2 zile de weekend intr-o luna si primeste 10 lei pt. fiecare zi de weekend lucrata. Deci nu este un spor permanent, vrem sa acordam in functie de nr. de zile de weekend lucrate, este in regula daca cei 20 lei ii incadrez la alte venituri pe statul de plata??
Este legal sa se acorde tichete cadou angajatilor care lucreaza in zilele de sambata si duminica???Sau aceste tichete cadou se pot acorda doar ocazional(Paste, Craciun, 8 Martie,etc.)??
Mentionez ca intr-o luna angajatii nu depasesc numarul de ore lucratoare, dar lucreaza si in weekend, dar primesc zile libere in cursul saptamanii si ca sa-i stimulam am vrea sa le acordam cate un tichet cadou pt. fiecare zi de weekend lucrata.Se poate sau nu??
La o firma care si-a cumparat niste utilaje, dar care nu desfasoara nici o activitate, a cumparat utilajele dar nu a mai facut nimic(nu realizeaza nici un venit) este corect ca nu s-au inregistrat chelt. cu amortizarea utilajelor , in ideea ca ele vor fi amortizate cand firma va incepe sa realizeze venituri?? Daca da, cat timp se poate merge fara sa fie inreg. chelt. cu amortizarea(daca firma nici in viitor nu o sa desfasoare nici o activitate)??