avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate david10

Activitate david10

Buna ziua,
Doresc sa va adresez o intrebare: pot fi concediat in momentul in care ma intorc la munca dupa revenirea din CIC?
Va descriu un pic situatia: eu sunt in CIC pe legea veche (in sensul ca copilul meu a fost nascut inainte de 1.1.11),am facut schimb cu sotia mea care s-a intors la munca iar eu am ramas in ultimile 6 luni pana ce copilul va implini varsta de 2 ani. Am inteles ca angajatorul nu te poate concedia pe motiv de necorespundere profesionala in primele 6 luni de la intoarcerea la munca. In OUG 111/2010 nu am gasit specificat acest lucru decat numai cei care au intrat in CIC pe legea noua.
Cei ce sunt pe legea veche mai sunt protejati in primele 6 luni impotriva concedierii pe motiv de necorespundere profesionala?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Patru intrebari daca nu e cu suparare:">:

1.Se poate intra in concediu de crestere copil in locul sotiei care a efectuat deja un an si sase luni din concediul legal de 2 ani?
Mentionez ca ne aflam sub incidenta legii vechi de acordare a concediului de crestere copil, scumpul meu s-a nascut in 2010. Am avut venituri in cele 12 luni anterioare nasterii copilului si lucrez si in prezent la aceeasi firma ca si atunci.

2.O alta intrebare: Poate angajatorul sa imi refuze cererea mea de a intra in acest concediu de crestere copil?

3. Din momentul in care am anuntat ca voi pleca in concediu ei ma pot cocedia?Mentionez ca o sa anunt compania la care lucrez aproximativ cu 2 saptamani inainte de a intra in concediu de crestere copil.

4.Se poate considera un mail trmis catre departamentul HR ca fiind o cerere scrisa de solicitare concediu de crestere copil?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția plecare de la locul de munca
Multumesc celor ce mi-au raspuns=D>
Buna ziua,
Va descriu o situatie concreta la care as avea nevoie de un raspuns: Dupa o discutie cu superiorul direct am aflat ca nu mai sunt dorit la locul de munca, dar pentru ca am rezultate nu vrea "sa ma dea afara" si ar fi mai bine sa plec eu . Ok stiam ca nu ma poate da afara dar am ajuns la o intelegere ca eu sa plec in 2 luni de bunavoie. Mentionez ca nu am scris sau semnat ceva din care sa reiasa acest lucru, a fost doar o discutie verbala.
Dupa vreo cateva minute primesc un mail la care eu era in Carbon Copy adresat directorului regional prin care era instiintat de decizia mea cum ca voi pleca peste 2 luni.
Daca eu nu mai doresc sa plec poate fi considerat acest mail o dovada cum ca eu a-s fi zis ca plec, poate fi folosit ca un pretext de concediere?
Astept raspunsul dumnevoastra.

Multumesc anticipat,