avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate roibuvictor

Activitate roibuvictor

Stiu asta,
Dar pe mine ma intereseaza daca are castig de cauza.Eu am vrut sa ma inteleg cu ei pe loc, dar au asteptat raportul medico-legal in speranta ca va avea mai multe zile de ingrijiri medicale.A avut doar cateva contuzii,8 zile ingrijiri, nimic grav, s-a innegrit la un picior.Eu i-am dat bani pentru medicamente si i-am achizitionat si medicamentele prescrise de doctor, dar, dupa o analiza mai atenta a "masinii" care o conduc,au dedus ca pot fi "muls" de ceva bani.
Buna ziua,
In urma cu circa o luna si jumatate,iesind dintr-o parcare,efectuand manevra de mers inapoi, am accidentat o persoana care trecea strada prin loc nepermis.I-am cerut victimei sa o duc la spital, cu toate ca avea doar contuzii minore,aceasta refuzand.I-am dat pe loc suma de 300 RON,pentru eventualele ingrijiri medicale.Ulterior,la 30 min. de la producerea accidentului, victima s-a prezentat la spital declarand ca a fost accidentata.In acest timp,dandu-mi seama ca as putea avea probleme m-am prezentat la Serviciul Politiei Rutiere pentru a semnala accidentul.
In urma acestui fapt mi s-a intocmit dosar pentru vatamare corporala (8 zile ingrijiri medicale) si fuga de la locul accidentului (cu toate ca nu a fost asa).Dosarul a mers catre procuratura si s-a dat N.U.P., iar ulterior mi s-a restituit permisul.

Acum,victima, sau mai bine spus fiul acesteia, ma tot suna la telefon ca sa ma intalnesc cu acesta pentru a discuta despre eventualele pretentii.
Este normal sa ma dea in judecata cu toate ca victima a traversat strada prin loc nepermis?Are dreptul sa treaca peste "cuvantul" procurorilor,si anume ca nu am fost vinovat?Daca ma da in judecata, care sunt daunele care le poate cere?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.