avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate mia26maria

Activitate mia26maria

As dori sa stiu :
1.daca pentru a reiinoiri / reparatii capitale la un gard, am nevoie de vreun accord de la primarie, sau proiect facut de architect/ proiectant. Mentionez ca gardul e construit acum 40 de ani ( atunci nu a fost ridicat cu autorizatie sau proiect) si astazi e intr o stare de degradare accentuata;
2. terenul care imprejmuieste respectivul gard e intabulat (fiind intravilan), insa un anume consilier ( care are anumite "sechele" de ordin politic cu mine) cauta motivatii de genul " drumul e prea ingust si ar trebui sppart gardul si dat mai in interior"; intrebarea este: poate sa foloseasca anumite motive (legalmente vorbind) ca sa ma oblige sa-l bag in interiorul parcelei mele atunci cand voi dori sa reabilitez gardul ?(desi am intabulare pe suprafata respectiva, pana in gardul cu pricina). Va multumesc pt raspunsuri date de domni/doamne avocati, juristi etc.
Răspuns la discuția succesiune greoaie
Dar succesiunea nu se poate face si pentru "bunica" pe care erau intabulate bunurile ? Sau acel act de vanzare cumparare facut de ea direct pe numele fratelui meu, la un notar, anuleaza tot si eu nu mai am drept de apel in acest caz ? (Precizez ca nici ea nu mai traieste, nici tatal, ci doar asa zisul frate al meu)
Buna seara! Tatal meu natural a murit acum 6 luni. Mai am un frate care a crescut cu el cu sotia lui legitima, eu fiind nascuta dintr-o legatura neoficiala, ca sa zic asa. Acum as vrea ca si eu sa am ceva de la el, doar ca pe numele lui nu a ramas nimic, ci casa si averea era intabulata pe numele mamei lui (bunica mea, ca sa zic asa), iar el a fost singurul fiu al acesteia. Si mai este un aspect : inainte de nasterea mea, asa zisa bunica a mea a facut contract de vanzare cumparare direct pe fratele meu (adica copilul lui "official), pentru toate bunurile trecute pe numele batranei. Mai pot sa cer ceva in acest context, sau nu mai am nici o sansa , si sa nu mai pierd vremea ? (Precizez ca instanta a decis ca sunt fiica lui, desi el nu a vrut niciodata sa recunoasca). Multumesc.
Discuție Plan cadastral
Va rog sa mi spuneti daca se poate face cumpararea unei parti din o parcela intabulata dar fara sa aiba facute masuratorile in teren ? Pot sa parcurg eu acest pas , dupa ce l-am cumparat si intabulat pe numele meu ?
Buna seara! Am vandut un teren , parcelat de mama la doi proprietari. Acum pe titlu de proprietate mi au mai ramas 5,5 ari in acel loc, desi ambii proprietari sustin ca au suprafata corecta (asa reiese si de la registrul agriicol din primarie).Si ambii au intabulat terenurile.Cum pot sa recuperez terenul de 5,5 ari ?
Daca tot am deschis discutia, care este termenul minim pentru uzucapiune, daca in cazul de fata, dupa titlul de propr emis in 1994 pentru acei asa zisi proprietar ar fi acum 20 de ani? Va multumesc.
Impozitul l-a platit mama, fiind ea inscrisa in registrul agricol cu acel teren, pana ce anul trecut ea a decedat si eu am preluat acel teren in urma succesiunii.
Da, locuiesc intr o zona unde A FOST CAP, dar tot ar trebui sa primeze titlul din perioada 1920-1938, fata de ceea ce s-a facut in perioada post decembrista, nu I asa? Si daca tot am revenit asupra intrebarii, ati putea sa mi precizati unde as gasi o copie sau o bucata de asa zis borderou de unde a plecat acum 80 de ani acel titlu de proprietate..sa fie vorba de Arhivele Nationale, OCPI, sau altundeva, la alte institutii ale statului (primarie etc) ?
Buna seara! Strabunicul meu a detinut un teren acum aproape 90 de ani in vecinatatea casei, lucru marturisit si de cel mai batran om din sat (are 89 de ani acum) si avand si titlu de proprietate din acea vreme (care azi s-a pierdut).Cum intre timp am ajuns proprietara, ca unica nepoata si urmasa a lui, am aflat azi ca pe terenul acela are altcineva titlu de proprietate emis in 1994 ! Cum poate fi posibil asa ceva daca familia mea a detinut de aproape 90 de ani acel teren? E drept ca in perioada comunista acel teren a fost detinut ca gradina "ajutatoare" cum se numea atunci, dar tot de familia mea! Nimeni nu a detinut acel teren decat parintii mei.Spune ti mi va rog, titlul din perioada interbelica, mai bine zis o copie sau o dovada ca a existat , unde ar putea fi gasita ? Iar daca as gasi, ar putea fi contra pus titlului din 1994? Va multumesc pt. un raspuns.
Discuție Refacere gard
As dori sa ma lamuriti in urmatoarea situatie:detin un teren pe care il am intabulat si cu toate masuratorile si planurile cadastrale facute>El este imprejmuit de un gard de vreo 50 de ani in stare avansata de degradare.Gardul e facut de parintii mei, insa am vorbit si cu vecinul ca sa fie totul ok si este de accord.In atare conditii mai este nevoie de aprobari din alta parte daca eu vreau sa-l renovez/refac pe acelasi loc?