avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate PaulRym

Activitate PaulRym

Am gasit urmatoarea informatie pe forum aici:

Pentru schimbari de destinatie a unor spatii existente fara realizarea altor modificari sau lucrari de constructie nu e necesara emiterea autorizatiei de construire , se va elibera doar certificatul de urbanism pe baza urmatoarelor documente :

- cerere tip
- taxa certificat urbanism
- act de proprietate legalizat
- plan de situatie de la B.C.F.
- declaratie notariala, pe propria raspundere, ca imobilul nu face obiectul vreunui litigiu aflat pe rolul instantelor judecatoresti
- memoriu tehnic pentru schimbarea destinatiei si planuri releveu cu situatia existenta si releveu cu noua destinatie intocmite, semntate si stampilate de arhitect;
- acordul tuturor locatarilor (tabel cu nume, prenume, act identitate – serie, numar si semnaturi (original) pentru locuinte colective
- declaratie notariala ca semnaturile din tabelul respectiv sunt autentice pentru locuinte colective
- acordul Asociatiei de Proprietari, stampilat pentru locuinte colective Sau acordul legalizat al vecinilor in cazul locuintelor unifamiliale pentru schimbarea de destinatie propusa

Speta este cea de mai jos:

- Intr-un apartament, a functionat aproximativ 7 ani un cabinet stomatologic (apartamentul era inchiriat)
- medicul stomatolog s-a mutat, si noi am incheiat un contract de inchiriere, cu proprietarii acelui apartament
- a fost declarat punct de lucru, cu scopul desfasurarii activitatii de cabinet stomatologic
- toate actele cerute de toate autoritatile au fost obtinute, functioneaza legal cabinetul
- apoi am urmat demersurile necesare de a obtiune actele si autorizarile necesare pentru a monta o firma luminoasa
- firma care se ocupa de realizarea proiectului si obtinerea acestor autorizatii a cerut, printre altele, urmatorul act:


dovada schimbarii destinatiei spatiului din locuinta in cabinet

In contextul in care nu au fost aduse modificari structurale apartamentului pentru ca el sa functioneze ca un cabinet stomatologic, si el a fost declarat, de comun acord cu proprietara, ca punct de lucru cu scopul clar de a se desfasura servicii specifice unui cabinet stomatologic, mai e nevoie de acea dovada?

Toate actele cerute de aceasta firma sunt urmatoarele:

- contract de inchiriere - copie legalizata
- declaratie notariala ca spatiul nu face obiectul vreunui litigiu - din partea ambilor proprietari
- acordul notarial al ambilor proprietari pentru amplasare semnalistica publicitara pe fatada
- declaratie asupra valorii de investitie (Firma X) - originala cu stampila ( valoare de investitie = X lei )
- dovada schimbarii destinatiei spatiului din locuinta in cabinet stomatologic - fotocopie
- contract salubritate - fotocopie
- extras de carte funciara actualizat

Toate celelalte acte exista.
Răspuns la discuția faliment firma leasing
Buna ziua!
Daca ar fi doar Gold Platin niste hoti ar mai fio ce-ar mai fi, dar, si Credit Europe -cica banca finantatoare este la fel. Ei sunt intelesi si din hotii traiesc chiar bine mersi precum criminalii cu satisfactie maxima.
G.P. a trimis acea "nota informativa" catre noi cu specificatia ca doar contul de virare a ratel.or se va schimba si contractul va fi preluat identic de banca finantatoare.
Sa fii om de buna credinta in ziua de azi si cu asemenea specimene.
Deci nu avem ce face , trebui#-o
Răspuns la discuția faliment firma leasing
Buna ziua.
Si eu sunt in exact aceeasi situatie cu cei de la Gold&Platin.
Din cate am inteles ei au folosit acele 3 rate primite de la noi ca fond de salarii si alte chletuieli, bani care nu au ajuns la Credit Europe Leasing, proprietara de drept a masinii.
Tin sa mentionez ca in momentul in care am achizionat masina de la Gold & Platin, era singura reprezentanta Opel mai aproape de Focsani, la Bacau.
Cei de la Credit Europe Leasing mi-au sugerat sa dau in judecata firma Gold & Platin daca vreau sa-mi recuperez acei bani, altfel pe ei nu ii intereseaza.
Avand inca un an de plata la masina, mi s-au oferit optiunile de a achita masina sau de a achita in rate acea suma, ratele practic marindu-se de aproximativ 2 ori plus acea suma pentru cesiune (in cazul meu 500 euro) mentionata de doamna/domnisoara de mai sus.
As vrea sa stiu ce anume putem face pentru a pastra contractul original, pentru ca persoana de contact de la Credit Europe Leasing vrea ca el sa fie schimbat in varianta de mai sus sau sa recupereze masina.