avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate tumy

Activitate tumy

Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Buna seara, pt mtanta, sunteti buna sa-mi spuneti ce numar aveti pe lista de la trezorerie??? Multumescfrumos.Tumy
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
BUna seara, pt d-nu ceztustancu, am inteles ca anrp a depus contestatie la executare, aveti grija si mergeti la un avocat sa va faca intimpinarea la contestatie, aceasta trebuie sa ajunga la judecatoria la care ati fost citat cu 5 zile inainte de termenul de judecata (5 zile insemnind fara ziua care reprezinta data postei si fara ziua in care aveti termenul de judecata), sper cama intelegeti, va spun asta pt ca si eu am avut contestatie la executare, si sa nu lasati pe ultima clipa ( cum am facut eu) ca abia m-am incadrat la ,,mustata'' la termen. Sper sa va fie de folos si dvs si celor care sunt in aceasta situatie. Nici eu nu am stiut de asta pina nu am vb cu avocatul meu si nu este bine sa lasati sa se judece procesul fara sa faceti o Intimpinare. Eu cunos un caz in care intimpinarea nu a fost facuta la timp si procesul s-a aminat din ianuarie pentru luna martie. Eu am cistigat pe fond anrp-ul a primit respingere la contestatie.
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Pentru MamaluiStefan, va pup, va multumesc pentru incurajari, executorul mi-a calculat reactualizarea, si astept ca in jurul datei de 19 februarie sa intru pe lista de la Trezorerie (adica sa poata executorul sa faca poprirea). Sper sa nu dureze asa mult pina incasam transa a doua. Am facut o intimpinare la contestatia la executare facuta de ANRP si judecatoria le-a respins contestatia!!!!
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Buna seara, am vazut intrebarea dvs, si pot sa va spun ca eu am vorbit cu executorul luni adica 4 februarie, pt transa a doua care vreau sa o execut silit, si am intrebat daca s-au facut plati in ianuarie , si mi s-a spus ca s-au facut. Asta din sursa sigura, dar nu stiu la ce numar de ordine s-a ajuns cu lista de la trezorerie , pentru ca nu am intrebat.
Răspuns la discuția Legea 290/2003 plati
Da s-au facut plati pe data de 5 oct si s-a ajuns la numarul de ordine 200 (luna trecuta s-a platit pina la numarul de ordine 60). Adica luna asta s-au platit in jur de 140 de dosare. S-au platit popriri de pe luna mai si iunie, dar nu toate din iunie. Va dau un sfat :intrebati executorul dvs ce numar de ordine aveti pe lista de la trezoreria sect 1 Buc si asa va veti da seama cind intrati la plata. Platile se fac in ordinea acelei liste in functie de suma de bani virata de statul roman.
Răspuns la discuția ANRP
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca eu am incuvintarea executarii si poprirea pe cont anrp e din iulie, si nu primesc banii decit anul viitor, ce se intimpla ? pentru ca anrp a facut contestatie la executare si citatia primita de mine este pe data de 15 ianuarie 2013. (adica contestatia se judeca inainte sa primesc banii , va rog sa ma lamuriti ce se intimpla in aceasta situatie)E posibil sa nu mai primesc banii??
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Buna ziua, va spun ca nu prea ai cum sa actionezi. Eu am poprire pe cont din 4 iulie si mi s-a spus ca acum in sept cind s-au dat ceva banuti executorul la care am eu dosarul, a platit 4 dosare mari si late si anume cu popriri din iunie. Asa ca o lista de asteptare este si acolo, normal ca nu putea sa-mi plateasca mie atita timp cit din iunie au ramas executari silite care erau inaintea mea. Cam asa sta treaba , dar sper ca in aceasta luna sa mai plateasca o transa.
Răspuns la discuția Contestatie executare silita ANRP
Buna ziua , ma scuzati ca indraznesc, dar as vrea sa va rog sa-mi spuneti si mie cind s-au virat banii pt executari silite caci si eu am o incuvintare si astept banii (care mi-a spus executorul ca nu s-au mai platit executari dn iunie de la inceputul lunii). Si poprirea pe cont e facuta din iulie, daca vreti sa ma lamuriti si pe mine ..... cu multe multumiri Tumy
Răspuns la discuția Legea 290/despagubiri ANRP
Daca cumva nu v-ati primit banii, printr-un executor din Bucuresti va puteti obtine banii si destul de repede. Nu va costa mult si in cca 2 luni puteti avea in cont toata suma cum v-a spus si d-na avocat camelia pe forum. daca nu aveti un executor scrieti-mi pe forum si va dau nr. executorului la care am apelat eu.
Pentru mobexpert cu multumiri pentru un eventual raspuns:Eu am incercat executarea silita pe baza Hotaririi pe Legea 290/2003, si deja instanta de la Jud Sect 2 Bucuresti, mi-a respins de 2 ori cererea de excutare....:sorry: , dar mai insistam.... Nu stiu ce sanse am,pt ca instanta spune ca executarea silita se va efectua numai in temeiul unei hotariri judecatoresti ori a unui alt inscris care potrivit legii, constituie titlu executoriu. Dar sunt persoane si nu putine care au obtinut executarea numai in baza hotaririi.