avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate sorin_corciova

Activitate sorin_corciova

Discuție ascensor
Cum as putea sa renunt la cheltuielile cu ascensorul de oarece eu locuiesc la parter si nu folosesc ascensorul.Va multumesc
Inteleg ca aceste spatii sunt comune, si nu pot avea pretentii pt a le folosi doar eu, exclusiv. Dar vecinii de la etajele superioare au ocupat si uscatoria, care se afla la parter, si care apare pe extrasul de carte funciara ca parti comune, unde au dreptul toti locatarii, precum si boxa de gunoi de la parter, amenajata acum ca o debara, pe langa fapul ca acest tip de boxa exista la fiecare etaj. Fostii proprietari au amenajat o alta parte a boxei, situata langa iesirea din bloc, nemaifiind loc pt ei la parter. Am folosit cuvantul "mostenit" cu ghilimelele de rigoare, stiu ca aceste spatii sunt parti comune. Sunt atatea spatii si nu putem sa ne intelegem in vederea folosirii lor. Sunt vecini care au pretentii ca ei sa foloseasca toate spatiile, si unii sa nu le foloseasca deloc, ceea ce nu mi se pare corect. Din moment ce eu nu am cheie de la spatiile de la etaj, si nici de la parter, chiar pe palierul meu, de ce ei au dreptul sa foloseasca toate spatiile? atunci cred ca singura solutie ar fi sa se elibereze toate spatiile, toti sa aiba acces la uscatorie si la boxa de afara, si fiecare proprietar sa aiba acces in boxele de la etajul sau. sunt 4 apartamente pe nivel, cei 4 impart un singur spatiu. dar problema e ca restul vecinilor nu sunt de acord cu aceasta solutie, si ajungem din nou la o neintelegere...
Buna ziua. Am si eu o problema, va rog daca m-ati putea ajuta! M-am mutat de curand intr-un bloc cu 8 etaje, locuiesc la parter, si fostii proprietari au amenajat o pivnita la subsolul blocului. De asemenea si boxa de gunoi, care era dezafectata, au amenajat-o impreuna cu alti vecini de la parter intr-o debara, la care doar ei aveau acces. In momentul cand am devenit proprietari, am "mostenit" si cele doua spatii, desi nu figureaza in cartea funciara.
Problema acum se complica, pt ca un vecin de la etajul 3, care are si el pivnita la subsol si pe palier are de asemenea amenajata fosta boxa de gunoi in debara, doreste cheia si de la boxa noastra pt ca, spune el, este bun comun si asa i s-a pus lui pata. Si administratorul asociatiei spune ca are dreptate, sa-i dam cheia sa-si puna bicicleta acolo, desi mai are acces si in alte doua spatii. Dar atunci nu avem si noi dreptul sa-i cerem cheia sa ne lase in spatiile lui, pentru ca si acelea sunt comune si nu le are trecute in cartea funciara? A facut si plangere la politie, dupa spusele lui si ale administratorului, acesta din urma sustinand ca sa facem cum vrea el.
Vreau sa stiu cum se poate rezolva, avand in vedere ca este un vecin putin nebun cu care nu se poate discuta, cunoscut si la politie cu tot felul de reclamatii stupide. Si nu cumva administratorul are obligatia sa rezolve problemele de acest gen, fara sa fie partinitor, ci doar corect, doar de aceea este platit din banii nostri, nu?