avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate AMarius

Activitate AMarius

Răspuns la discuția Acuzat de furt pe nedrept
mai sunt 3 colegi pe tura, clienta nu sa intors dupa bon si din cate stiu nu sa plans dupa bon nu stiu cum au aflat sefii, probabil le-a spus uni din colegi.ultmul inventar a fost acum 1 luna jumatate
Buna ziua,

Am sa trec direct la subiect, zilele trecute o clienta a cumparat de 100lei din magazin si am uitat sa ii bat bon de casa (suspect este ca seara nu au iesit fizic plus 100lei), sefi au aflat (nu imi dau seama cum), au facut inventarul si a iesit 700mil minus. Poate legal sa imi puna in "carca" tot minusul iesit la inventar? tinand cont ca nu am furat un leu, rebuie sa ma judec cu ei ca sa dovedesc lucrul acesta?

edit: m-au contactat si mi-au zis sa platesc 21 de mil. ca sa imi inchie cartea de munca in regula. Este legal lucrul acesta?

multumesc
Buna ziua,
Urmeaza sa semnez un contract cu scopul de a vinde imaginiile mele(fotografi) printate sau inramate prin intermediul unei firme. Pt ca nu este domeniul meu intrebarea mea este daca din contract reiese ca firma va folosi imaginiile mele doar pt. printare si inramare
Contractul este de o pagina, v-am atasat doar Obiectul Contractului:
"Prezentul contract are ca obiect cedarea dreptului de reproducere si difuzare a operelor asupra carora autorul are drepturi de utilizare, catre cesionar, in scopul productiei si comercializarii de reproduceri fizice
Prezentul contract este o cesiune neexclusiva si se aplica pe treitoriul Uniunii Europene
Prezentul contract este un contract-cadru. Lista operelor care fac obiectul contractului este disponibila on-line, cu acces restrictionat, permis doar autorului."
daca nu este deajuns va stau la dispozitie

multumesc.