avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate dellux

Activitate dellux

Buna ziua! Va relatez inceputul "povestei" mele (continuarea o astept si eu nerabdator) si sa vedeti in ce tara traim!!!
Intr-una din zilele acestei luni(19-august) gasesc pe parbrizul masinii mele un nr. de telefon si repejor ma decid sa apelez acel nr. (neiintuind la ce sa ma astept). Imi raspunde un cetatean care ma informeaza ca mi-a provocat o mica neplacere (avariere) a masinii mele si ca doreste sa ne intalnim pt. a rezolva problema. Omul mi-a lovit masina cand iesea din parcare( masina lui fiind parcata langa masina mea) moment in care sa avariat partea stanga a barei din spate(acesta fiind rupta) - la mine - la el nefiind nici o zgarietura. Mentionez ca pe mijlocul barei din spate mai am o mica zgarietura si haionul putin infundat dar acestea sunt de la alt incident la care vinovatul sunt chiar eu, fapt pt. care l-am si anuntat dinaintea constatarii pe inspectorul Euroins.
Am "apelat" la procedura de constatare amiabila si am mers la "EUROINS" unde, dupa aproape o ora de "extemporale" si "interviuri" scrise si orale, a urmat reconstituirea din parcare. Dar aici stupoare! Inspectorul Euroins "constata" ca de fapt dauna nu provine de la soferul vinovat care s-a si autodenuntat ci din alte incidente in care am fost implicat si ca atare el trebuie sa reclame la Biroul de Antifrauda, daca mergem mai departe cu acest dosar. Bineinteles ca nu voi renunta si i-am raspuns ca mergem mai departe cu dosarul.
Intre timp ce ma sfatuiti sa fac ?
Acopera "planul A" adica cele trei riscuri obligatorii(inund.,alunecari de teren si cutrem.) si 20.000 euro!
Am uitat sa mentionez faptul ca aceasta asigurare facultativa ( care cuprinde toate cele 3 riscuri majore) am contractato ieri 26 iulie 2011 !
-da asigurarea facultativa cuprinde cele trei riscuri obligatorii (inundatii catastrofale,alunecari de teren si cutremur) dar este facuta la "BCR ASIGURARI" care nu face parte din PAID, si n-as vrea sa ma trezesc cu vreo amenda dupa 5 august din aceasta cauza.
Va multumesc anticipat !
Daca am incheiat o asigurare facultativa a locuintei de 17 euro trebuie sa am si asigurarea obligatorie PAD ?