avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate dxm_dxm

Activitate dxm_dxm

Răspuns la discuția Dreptul la perchezitie corporala
olimpia_ilie a scris:


In concluzie, potoliti-va cu aceste scene din filme cum ca politia nu are nicio autoritate si are nevoie de mandat pt orice pt ca s-ar putea sa dati peste niste politisti care chiar isi cunosc drepturile si atributiile.


Pai ma uit daca are dunga sau steluta si daca are dunga, putin probabil... :))
Răspuns la discuția Dreptul la perchezitie corporala
Sa inteleg ca daca vin jandarmi sau comunitari si fumezi un joint poti sa ai si 10kg in buzunare ca nu au voie nici macar sa te ia la intrebari ? Ce pot face cel mult ? Sa cheme un echipaj de politie timp in care poti sa arunci tot ce ai in buzunare sau chiar sa iei un taxi ca nu au voie sa te retina fara motiv serios ? La urma urmei poate fii o tigare din foi.
Răspuns la discuția Dreptul la perchezitie corporala
Multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsuri :D

Ar fi o modalitate sa contestati perchezitia corporala :
Potrivit art.104 alin.3 Cod Proc. Penala, ridicarea obiectelor gasite in urma perchezitiei se face in prezenta unor martori asistenti.
Din povestirea dvs. am inteles ca politistul era singur.
Daca a fost asa, perchezitia a fost efectuata cu inc


Nu am nici o problema concreta, doream doar o informare preventiva :D Daca venea vre-un politist singur asa fi-ti sigur ca nu pleca de acolo cu mai mult de cateva mistouri.




Legat de ultimele mele intrebari... ma gandeam daca stiti din experienta (daca ati avut vre-un caz) cum trebuie procedat la o asemenea perchezitie daca esti cu musca pe caciula ;) Am vazut destule cazuri cand politistii nu prea au ce sa faca daca sunt 2 vs 2. Un caz interesant mi s-a parut cand 2 politisti s-au dus la 2 pustani aparent vai de capul lor care fumau un joint si acestia au continuat sa il fumeze in timp ce vorbeau cu ei, si-au batut joc in ultimul hal si acestia au plecat. Pustanii s-au luat de ei rau ca nu au prezentat legitimatia si o gramada de alte vicii de procedura pe care nu mi le amintesc (aveau clar cunostiinte juridice foarte bune ca nici nu stiu cum le-au gasit 4-5 greseli de procedura intr-un singur dialog :))) ), iar agentii erau stereotipuri din bancurile cu politisti.... Daca sunt 2 pe 2 ce pot sa faca ? Le spui ca astepti avocatul, explici si insotitorului cu ocazia asta ce poveste o sa spuna la declaratie si gata... NUP din lipsa de probe

De asemenea: Cine are dreptul sa iti faca aceasta perchezitie ? Doar politistii sau si jandarmii si comunitarii ?
Răspuns la discuția Dreptul la perchezitie corporala
Offtopic: Legat de cel auto: eu stiam ca nu au voie sa te opreasca sa iti puna fiola daca nu ai savarsit un delict (viteza prea mare, depasire neregulamentara etc.) pe care ei il pot proba prin filmare. Altfel, tot demersul lor va fii nul. A fost candva asa si s-a modificat codul penal sau s-a aflat in eroare sursa de la care am aflat asta ?

Imi poate spune cineva in ce sectiune a codului penal gasesc informatii despre controlul corporal ? (sa inteleg ca asa se numeste)


In acest caz as mai avea o intrebare: Daca vin 2 politisti si perchezitioneaza 2 persoane si gasesc ceva asupra lor, pot aceste persoane sa spuna ca le-au avut politistii asupra lor de la inceput sau le-au luat din incapere nu de asupra lor etc. si urmarirea penala sa nu se declanseze din lipsa de probe ? (2 vs 2 declaratii)
De asemenea, daca declar ca urma sa le predau politiei si mai dau si un apel la 112 in timp ce vb cu politistul si inchid inainte sa raspunda, ce mai poate face ? :D
Probabil ar trebui ca politistul sa ne roage frumos sa ramanem pe loc pana se duce sa obtina mandatul.


In acelasi principiu pot sa intreb ce poate oprii 2 agenti de politie sa vina cu 1kg de cocaina la ei, sa te ia la sectie si sa zica ca le-au gasit asupra ta ? Desigur nimeni nu face risipa de droguri insa daca as fi un politist care a gasit niste droguri undeva, sau are un caz care nu poate progresa si nu as fi un crestin convins sa fiti sigur ca m-as duce la primul "baietas de cartier" care mi-ar sarii in drum si l-as lua la sectie :D

Discutia a degenerat si e posibil sa fii enervat multa lume, asa ca va rog sa fiti in continuare pe subiect si sa nu ne apucam sa discutam despre moralitate :D Pe acest site unde pot gasii recomandari pentru un avocat bun pe probleme de acest gen din bucuresti ?
Buna ziua, As dorii sa stiu si eu daca un politist are dreptul de a efectua o perchezitie corporala fara mandat. De exemplu daca fumezi un joint de marijuana, are dreptul sa ti-l ia sa il controleze si sa te perchezitioneze apoi ?

Din cate stiu eu un politist nu are dreptul sa intre in contact cu tine daca nu ai savarsit nici o infractiune, Asta inseamna ca incalca procedura si fapta nu mai reprezinta nimic dpdv juridic ?

In ce context are un politist dreptul sa te perchezitioneze corporal ?


Acesta este un forum juridic cu oameni educati deci as dorii raspunsuri mai degraba juridice, decat banalele "da mai bine nu stai tu cuminte" cum m-as astepta pe un forum obisnuit.