avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate Marina72

Activitate Marina72

va multumesc foarte mult ca ati ales sa ajutati benevol acesti tineri.
intre timp mi s-a mai sugerat o "posibilitate". Daca mama si-ar schimba buletinul in regim de urgenta, atunci copilasul ar fi trecut pe numele ei de fata. Ar fi posibil?

multumesc foarte mult!
cum scoate copilul din spital fara certificat de nastere? fostul sot refuza orice colaborare?
Buna seara!
Va rog, daca cineva cunoaste procedura, sa-mi raspunda cat se poate de repede!
Sunt doi tineri in urmatoarea situatie:
fata a mai fost casatorita in urma cu trei ani, s-au despartit (fara sa divorteze) si s-a recasatorit fara acte cu un alt baiat. A ramas insarcinata dar din motive financiare divortul de primul sot s-a consumat acum doua luni. Nu si-a refacut refacut documentele pe numele de fata ramanandu-i buletinul pe numele vechi.
In momentul acesta a nascut, dar primaria sectorului 1 nu-i da dreptul tatalui sa-si recunoasca fiul si sa-i intocmesca certificatul de nastere pe numele lui, solicitand sa vine vechiul sot care, bineinteles ca refuza, pe buna dreptate sa se amestece in aceasta problema. Va rog un sfat cu ce este de facut.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Act de proprietate
Multumesc pentru raspuns!
Da, succesiunea a fost dezbatuta la notariat, cred ca asta a insemnat prin emiterea certificatelor de mostenitori?
Insa, la masuratoarea suprafetei de teren diferenta fata de acte este in MINUS cu cca 9%.
In situatia aceasta pentru a face documentatia de cadastru are nevoie de semnaturile vecinilor?
Primaria solicita declaratii pe proprie raspundere din partea vecinilor precum ca nu sunt in litigiu cu respectivii?
Multumesc!
Buna ziua!

Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde la urmatoarea intrebare:
- in urma decesului autorilor, au ramas doi mostenitori. De comun acord si-au facut Certificate de mostenitori, fiecare stabilindu-si loturile pe care urmeaza sa le detina.
Care sunt pasii (si daca sunt mai multe posibilitati) avand in vedere ca au trecut cca 10 ani de la moment, ce trebuiesc urmati pentru a-si face actele de proprietate.
Multumesc!
Răspuns la discuția motiv de anulare recurs!
pot sa fac lucrul acesta in conditiile in care la fond s-a timbrat cu 19 roni(dupa legea veche, dosarul fiind din 2008)iar eu acum sa spun o valoare aiurea?n-am nici un reper?
Răspuns la discuția motiv de anulare recurs!
poate sa-mi anulee recursul?
cineva m-a speriat cu lucrul acesta...
sunt la recurs, am platit 50% din val de la fond, dar m-au citat cu punere in vedere sa completez pana la 1,5%. eu nu am cum sa calculez valoarea pentru ca nu o cunosc, la fond nu s-a evaluat minic din mostenire.
pe forum am fost sfatuita sa spun instantei sa mi se calculeze o suma la noua infatisare, dar un jurist mi-a spus ca daca nu ma conformez conditiei din citatie exista riscul sa-mi anuleze recursul.
ce parere aveti?
instanta poate sa-mi anuleze un recurs pe motivul ca nu am timbrat suficient in conditiile in care am fost citata cu punere in vedere sa "completez taxa pana la 1,5% din valoare",dar valoarea nu o cunosc?
ce sa fac sa evit asta?
va rog sa-mi raspundeti maine am termen!!!!!
multumesc

Va multumesc pentru raspuns. Asa ar fi logic, deoarece eu acum ar trebui sa platesc mult mai mult dupa noua lege (1,5% din valoare) mai mult eu nu cunosc valoarea deoarece nu s-a facut o evaluare a mostenirii la fond.Ca sa se ceara valoarea din baza de date a notarilor...va fi o valoare mare pentru mine.
Nu vreau sa renunt cu totul la recurs, deoarece in sentinta s-a facut o eroare clara si as vrea sa restrang actiunea doar la acea eroare, sa nu mai contest si celelalte probleme ridicate initial. Sa "restrang "capetele de acuzare, cum pot sa fac asta?
Va multumesc.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția taxa de timbru judiciar recurs
Va multumesc pentru raspuns. Asa ar fi logic, deoarece eu acum ar trebui sa platesc mult mai mult dupa noua lege (1,5% din valoare) mai mult eu nu cunosc valoarea deoarece nu s-a facut o evaluare a mostenirii la fond.Ca sa se ceara valoarea din baza de date a notarilor...va fi o valoare mare pentru mine.
Nu vreau sa renunt cu totul la recurs, deoarece in sentinta s-a facut o eroare clara si as vrea sa restrang actiunea doar la acea eroare, sa nu mai contest si celelalte probleme ridicate initial. Sa "restrang "capetele de acuzare, cum pot sa fac asta?
Va multumesc.