avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate Irina24

Activitate Irina24

Buna ziua
Vreau sa intreb daca pot sa imi iau copilul cu mine la o alta adresa? Sotia a depus actele de divort in urma cu 5 zile. Nu am primit inca citatie. Avem acelasi domiciliu. M-a poate acuza de " furt minor" sau de nu stiu eu ce, altceva? Poate sa depuna plangere penala, daca suntem casatoriti legal?
Copilul este minor.
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca se tine cont strict de dorinta minorului(a implinit 10 ani) de a ramane cu unul dintre parinti intr-un proces de divort ?Sau nu?
Răspuns la discuția furt intre soti
Cardul este unul "comun", doar ca este pe numele ei, stim amandoi parola, am virat si eu la randul meu salariul meu de mai multe ori pe acest card... (am chitantele), am scos bani, bineinteles cu acordul ei. Locuim impreuna doar ca ea a intentat actiunea de divort, mentionez ca nu am primit citatia inca.
Ce se considera de fapt a fi furt intre soti? Noi suntem inca casatoriti legal. Nu putem folosi bunurile care le-am dobandit in deculrsul casatoriei si acum in comun? Furtul este si in timpul casatoriei sau doar cand este deschis partajul? Poate sa faca plangere penala impotriva mea, cum poate sustine ca i-am " furat"? Trebuie sa-i pun suma inapoi? Doar de 2 zile sunt scosi banii.
Multumesc tuturor pt raspunsurile date!
Discuție furt intre soti
Buna seara,
Este furt intre soti daca am scos bani de pe cardul sotiei?
Am aflat ca a deschis actiune de divort dar nu am primit inca citatia.
Multumesc!
Răspuns la discuția Divort de comun acord
Multumesc frumos pt raspuns!
Buna ziua
Am hotarat de comun acord cu sotul in privinta divortului (fara minori, fara partaj, ce am achizitionat impreuna in timpul cas le-am impartit amiabil), avem termen peste o saptamana.
Doresc sa intreb ce se poate face eventual daca totusi nu se prezinta?
Ne vor desparti, daca a fost de acord dar nu se prezinta ?
Răspuns la discuția Cerere divort cu acordul partilor
Multumesc f frumos pt toate sfaturile date.:)
Răspuns la discuția Cerere divort cu acordul partilor
Problema pe care am intampinat-o este faptul ca in 2 localitati din jud HR doamnele si domnii notari sunt niste incompetenti. Am fost cel putin la 6 si am primit niste rasp de genul: " Nu stim inca procedura....., am auzit si noi ca este asa..... va recomand sa mergeti la Judecatorie.... dureaza cateva luni...." si tot asa!(Am incercat pana si la Primarie, am primit cam acelasi rasp)
De accea m-a intereseaza cererea de divort... pt ca am hotarat ca aici Judecatoria este competenta!( cel putin din punctul meu de vedere)
Buna ziua,

Va rog daca puteti sa imi dati niste sfaturi in legatura cu intocmirea unei cereri de divort cu acordul partilor, fara minori, fara bunuri....de impartit.
Va multumesc anticipat!
Discuție Acte false
Va rog sa m-a ajutati! Am prezentat adev salariu fals la ambasada sua, m-au interogat dar in final m-au respins fiind declarat ineligibil pt viza temporara.Nu am primit interdictie pe viata. Problema este ca au inceput o ancheta privind pe colegii mei cu care am vrut sa calatoresc. Ei au vize pe 10 ani pe care am inteles ca vor sa le revoce. Intrebarea este daca continua o ancheta sau se opresc aici? Ce pedeapsa se primeste pt fals in acte? Nu s-a produs nici un prejudiciu... financiar.
Astept raspunsuri va rog!