avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiSF

Activitate MihaiSF

Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,

As avea nevoie de ajutor legat de urmatoarea situatie:
Avem un imobil, al carui proprietar a decedat, mostenitorii sunt 3 copii (2 dintre acestea sunt vii si traiesc in Romania, 1 a decedat in Ungaria, unde si avea domiciliu), succesiunea nu s-a facut iar mostenitorul din Ungaria avea 1 copil. Nu se stie nimic despre copilul mostenitorului, nu mai pastreaza legatura cu rudele din Romania de mai bine de 10 ani. precum nici nu s-a pastrat cu celalalt mostenitor - deci nu se pot procura acte de deces, acestea oricum fiind in Ungaria si nu se poate afla o persoana de contact pentru acestea. Intrebarea mea este: Ce se poate face in cazul acesta pentru a se putea face succesiune si pentru a se putea vinde imobilul cu acte in regula?
Multumesc anticipat si sper sa fi fost cat mai clar in detalii.
Multumesc tuturor de raspuns. In cele din urma rezultatul a fost urmatorul: Conform articolului 55 aliantul b, am scapat de ei. Adica la comun acord. Dar din cate discutasem cu viitorul angajator, in mod general, se respecta ce s-a scris in contractul de munca. Toate cele bune tuturor!
Salutari,

Vreau o informatie legat de procesul de demisie. In contractul de munca incomit in anul trecut, preciza 15 zile calendaristice preaviz, (pe atunci codul muncii era cel vechi). Acuma daca doresc sa-mi dau demsia, cate zile trebuie sa stau? respect contractul de munca sau codul muncii din 2011? Mai exact, care ar putea fi raspunsul sefului meu?

Va multumesc anticipat!
Inteleg, multumesc mult! Numai bine!
Multumesc de informatii.
Asadar doar pentru 12 luni se poate efectua "plata" caratii de munca? Se poate reface o cerere si inceperea din nou plata acesteia sau nu?
Multumesc foarte mult pentru lamuriri. Va urez toate cele bune si sanatate.
Numai bine!
Da, la contributia la fondul de pensii ma refeream. Pentru contract e nevoie de prezenta mea sau pot trimite pe altcineva, ma gandesc ca trebuie sa existe un formular ce trebuie completat, acesta l-as putea completa eu in afara tarii si sa-l trimit inapoi? Suma de 222 lei reprezinta cotizatia pentru un salar minim pe economie sau mai mult? Sau cat ar fi valoarea pensiei?
Va multumesc inca o data.
Buna ziua tuturor,

As dori sa stiu daca si cum se poate face plata carti de munca din o alta tara. Sunt plecat in Spania si doresc sa-mi platesc cartea de munca din Romania. Din cate am inteles e nevoie de buletin, copia unei adeverinte de la ultimul loc de munca si un dosar cu sina. As dori sa stiu ce suma trebuie sa platesc pentru ce salar si daca e necesar sa ma prezint periodic personal in tara pentru o avizare sau orice astfel de procedeu.

Va multumesc anticipat!