avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate Gabyna

Activitate Gabyna

Răspuns la discuția reintegrare salariat
girbeaionicavioleta a scris:

O alta nelamurire ......ii mai platim salariul, ma refer de la data cand l-am reintegrat pe post, daca el tot nu se prezinta. Noi il trecem in continuare cu absente nemotivate .....dar cum procedam la calcularea salariului?


daca il aveti trecut nemotivat in pontaj il treceti cu 0 in statul de plata . N ar fi rau sa ii trimiteti 3 convocari in vederea rezolvarii dosarului personal punandu i in vedere ca de la data de ...... are un nr de .... zile de absente nemotivate. Daca nici dupa primirea celei de a treia convocari (trimise cu conf de primire la domiciliu) nu se prezinta, ii puteti desface contractul de munca cfm Codului Muncii.
Răspuns la discuția reintegrare salariat
in cazul nostru cu cat il reintegram mai repede dupa hot.jud cu atat se scurta timpul in care trebuia calculata suma ce ar fi trebui sa i se achite. Insa personal mi se pare de neinteles comportamentul acestuia, considerand ca a initiat actiunea in instanta tocmai pentru a lua acesti banuti...acum nu ii mai vrea oare?..puteti incerca daca doriti sa incheiati cat mai repede raporturile cu respectivul, sa ii trimiteti prin mandat postal cu confirmare de primire in care sa specificati ce reprezinta suma, banii datorati la adresa de domiciliu, pe numele celui in cauza.
Răspuns la discuția reintegrare salariat
e importat ca aceste convocari sa fie trimise cu confirmare de primire eventual prin posta, pe care o data ajunsa inapoi la Dvs sa o atasati convocarilor ramase la Dvs , pentru ca acestea pot constitui probe in cazul in care salariatul vrea sa va denunte pentru nerespectarea hot.judecatoresti' de asemenea o sa trebuiasca, daca hot.jud ramane definitiva si irevocabila sa faceti si declaratiile pentru acesta retroactiv pentru perioada cuprinsa intre emiterea dec.de conc si reintegrarea efectiva, posibil sa va verifice la casa de pensii, somaj, ecc.
puteti apela la un cabinet autorizat de contabilitate si expertiza contabila care in urma hotararii judecatoresti de fond va calcula sumele majorate si indexate de la data deciziei de concediere pana la data efectuarii cererii. Ii dati termen sa puna in aplicare hot jud aducandu i la cunostinta de asemenea si valoarea sumelor precum si diferentele de contributii ce vor trebui achitate de catre angajator retroactiv. In caz contrar, puteti face o plangere penala pentru nerespectarea hot.judecatoresti care este oricum executorie din fond, indiferent daca este recurs pe rol.
Răspuns la discuția reintegrare salariat
Buna ziua
va raspund pentru ca si firma unde lucrez are o situatie asemanatoare, insa am fost noi cei care am facut recurs la executarea deciziei de fond.
Salariatul nu s a prezentat la convocari chiar si dupa reintegrare, si in pontaj este nemotivat;din cate am inteles pe durata litigiului nu i se poate suspenda cim