avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Activitate MonicaVld

Activitate MonicaVld

Răspuns la discuția Inmatriculare masina vanduta
Buna ziua,

Stiti cumva daca la Pipera trebuie mers?

Va multumesc!


Inca ceva, ce se intampla daca depun copie, cum il face pe el sa si-o treaca pe numele lui??

Va multumesc!


Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu o solutie in urmatoare problema: am vandut o masina in februarie si am aflat acum ca inca este inmatriculata pe numele meu. Noul propietar nu a trecut-o pe numele lui probabil ca sa nu plateasca taxa de mediu. Am facut contract de vanzare cumparare, am scos-o de la fisc si i-am dat actele masinii. Am crezut ca in ce ma priveste e tot ce trebuie facut, restul era treaba lui, sa si-o inregistreze pe numele lui....
Mentionez ca nu am scris pe certificatul de inmatriculare ca am instrainat-o. N-am stiut ca trebuie trecut. E din alta localitate si nu ne-am intalnit, la telefon nu dau de el.

Cum pot sa fac sa nu mai apara ca e inmatriculata pe numele meu? Unde, in Bucuresti, trebuie sa merg?

Nu vreau sa ma trezesc cu amenzi si sa pierd timpul prin instante ca sa dovedesc ca nu mai era a mea.

Va multumesc frumos,
Monica



Am inteles ca a avut acelasi model de masina si a facut un grav acceident, paguba totala. Daca in acest timp, de cand a luat masina noastra, a inlocuit piesele sau ceva de acest gen. Eu mai am incredere sa iau masina inapoi??!!
Cum poate motiva ca a fost prejudiciat? Masina este second hand, poate sa motiveze ca are nu stiu ce probleme, ca doar nu e o masina noua, dar, dupa parerea mea, ar fi trebuit sa stie de aceste lucruri inainte de a o cumpara, chiar a vazut-o de mai
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: acum 3 saptamani am vandut o masina prin tatal meu, propietarul este sotul, dar a semnat tatal meu in locul lui, la vanzator. Noi nu locuim in acelasi oras cu tatal, el s-a ocupat de vanzarea ei. La cateva zile dupa vanzare, sotul s-a dus la fisc, a facut toate demersurile sa scoata masina de pe rol (cerificat fiscal, etc) si i-am trimis toate actele tatalui pentru a le inmana noului propietar. Acesta a inceput sa ne spuna ca n-ar mai vrea masina, ca daca se poate s-o cumpere pe a tatalui meu si sa-i mai dam din bani inapoi... Banii nu-i mai putem inapoia, s-au dat pe o alta achizitie. Toate actele masinii sunt la el si ne-a comunicat la telefon c-o va trece la rolul lui, dar nu ne-a trimis niciun act doveditor. Astazi tatal meu a primit o "invitatie" la un cabinet de mediere. Se mai poate razgandi dupa atatea zile? Ce putem sa facem pentru a fi siguri ca si-a trecut masina la el si nu ne mai afecteaza pe noi in niciun fel ( impozit, amenzi)?

Am inteles ca trebuia sa-i semnam pe certificatul de inmatriculare ca i-am predat-o. Este obligatoriu acest lucru?
Va rog mult ajutati-ma cu un sfat, parere. Daca mai aveti nevoie de alte detalii va rog sa-mi spuneti.

Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Post restructurat dupa CCC
Si eu am spus ca nu a incalct legea, insa aacesta este pretul pe care trebuie sa-l acceptam pt ca am hotarat sa facem un copil?! Acum cand ai nevoie mai mult decat oricand de o stabilitate, de un suport financiar.
Buna ziua,

Ma confrunt cu o problema pe care nu ma astepatm sa o am, lucrand la o companie destul de mare si importanta. Trebuia sa ma intorc la serviciu la sf. lui august, dupa terminarea concediului de maternitate, de 2 ani, iar angajatorul m-a anuntat ca o sa-mi restructureze postul dupa intoarcere si ca o sa-mi dea un salariu comensatoriu. Stiu ca e legal ce fac ei, dar totusi as vrea sa ma razbun cumva, mai ales ca m-au anuntat doar cu 3 saptamani inainte de terminarea concediului.
Multumesc.