avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate iliada

Activitate iliada

Răspuns la discuția bonuri de masa
Buna seara.pot sa primesc bonuri de masa de la ambele job-uri daca am un full-time si un part-time?la full am functie de baza la par-time nu am functie de baza.nu este specificat in CM pt niciun angajat de bonuri de masa si totusi toti primesc,doar eu nu pt ca nu am functie de baza.cei care au 2 joburi primesc valoarea bonurilor in salariu ca si bani.este corect?multumesc.
eu nu am vrut sa semnez noul act aditional al contractului de munca dar probabil urmatorul pas era obligarea sau alte forme prin care trebuia sa renunt.multumesc.
Buna seara.spuneti-mi va rog in ce conditii pot obtine un certificat de handicap in conditiile in care eu sunt o persoana diabetica,dependenta de insulina.mentionez ca datorita unui divort si partaj am fost nevoita sa mai am un job part-time.jobul full are un program de tura,12 cu 24 ,12 cu 48 ,iar cel part-time este de 20h pe saptamana,in timpul liber .Ce implica faptul de a scoate un asemenea certificat in aceste conditii.multumesc.
imi cer scuze dar nu am inteles.eu am 2 contracte de munca,unul full time in care datorita faptului ca lucrez in ture am foarte mult timp liber.intrucat am avut probleme familiale am decis sa mai am un job.programul de parttime de 20 ore saptamanal sau 30h/saptamana.eu am ales programul de 30h,doar ca acum mi s-a spus ca nu mai pot sa lucrez acest program ci doar cel de 20h/sapt.pe mine ma intereseaza de ce nu mai pot lucra programul de 30h/sapt,sunt contracte diferite,nu au legatura unul cu altulsi cu toate astea tot am liber 2 zile pe saptamana.
intrebarea 2:la cate zile de concediu de odihna am dreptul dupa 8 ani de munca?
3)de ce in hypermarket zilele de sambata si duminica nu se platesc dublu?multumesc.
Buna seara.eu lucrez pe un program de full 12 cu 24 si 12 cu 48 ore libere iar in timpul liber am un program de part-time de 30 ore pe saptamana la un hypermarket.in luna noiembrie fac 8 ani acolo.nu am avut mereu 30 ore pe saptamana,la inceput am avut 20ore pe sapt.programul de 30 ore il am cam de 4 ani.astazi insa m-au anuntat ca nu mai pot lucra 30ore pe saptama pe motiv ca depasesc norma de lucru pe saptamana,full+parttime,adica 60 ore.am cerut sa mi se spuna unde trebuie sa caut sa vad exact asta sau sa-mi spuna conform carui act legal,cu toate ca in toti acesti ani nu a zis nimeni nimic,si programul a fost acelasi.deasemeni,de 8 ani am acelasi nr de zile de concediu de odihna cu toate ca sunt sigura ca ar fi trebuit sa am mai multe si as vrea sa stiu de ce in hypermarket sambata si duminica nu se platesc dublu.multumesc
Răspuns la discuția Inchiriere cu probleme
multumesc,o zi buna!
Răspuns la discuția Inchiriere cu probleme
Buna ziua.Da,am adresa uneia dintre persoane si numarul de telefon al parintilor al aceleeasi persoane.Multumesc!
Răspuns la discuția Inchiriere cu probleme
nu i-am trecut in cartea de imobil si nici nu am facut un contract pt ca intai am vrut sa vad in ce masura ii pot tine,sa vad daca sunt ordonati,daca isi respecta obligatiile.in prima luna am zis hai ca pana cunosc,pana se acomodeaza,a doua luna hai ca a fost agitatie ca a venit si prietena si oricum nu vroiam sa ramana toti pt ca era prea multa agitatie.iar din a treia luna deja am rabufnit pt ca nu se mai putea!in schimb au fost trecuti la intretinere.multumesc.La multi ani,un AN NOU fericit,cu bucurii si multa sanatate!
Buna dimineata,

In luna septembrie am inchiriat o camera dintr-un apartament de 2 camere la doi tineri.in luna octombrie m-au rugat sa o primesc si pe prietena lor pt ca vrea sa faca niste cursuri.vor sta impreuna un timp si apoi vor vedea ce fac.ok,am acceptat lucrul acestaintelegand sa fie chiria de la 450 ron la 550 ron.le-am explicat de la inceput conditiile de stat,adica de a face curatenie dupa activitatile casnice,de a avea grija de lucruri ,de a nu fuma in casa si sa nu deranjeze vecinii in orele de odihna.nu au facut lucrurile acestea si datorita faptului acestuia,mai putin cu galagia care uneori era mai ok,si pt aceasta,la inceputul lunii decembrie le-am spus ca le voi face chiria 800 de lei pt ca menajul se plateste,nu e gratis nicaieri sau daca nu le convine pot pleca.deasemenea le-am acceptat sa-mi dea banii aproape de sf lunii dec in loc de 10dec,iar ei au inteles ca pot sta asa pana la sf lunii,lucru spus abia la final.in final,dupa discutii ,certuri si tipete ale lor care erau 3 au plecat in ziua de Craciun fara a da niciun ban,nici pt chirie nici pt utilitati,si cu un rand de chei de la ap.in ce conditii pot face o reclamatie la politie?multumesc,o zi buna!
Răspuns la discuția Plangere penala
da am un nr de dosar,este la parchetul de pe langa judecatoria ramnicu valcea.am ncercat sa intru pe nr de dosar si nu imi da niciun raspuns.s-au trimis 4 cereri de catre o alta instanta pt un raspuns spre a se definitiva un dosar in care raspunsul la aceasta plangere era foarte important deoarece stabilea o concluzie si tot nu s-a trimis nimic.cum ar putea sa-mi dea mie un raspuns atata vreme cat ei nu au raspuns la solicitarea unei alte instante?multumesc.o zi buna!