avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate daria63

Activitate daria63

Răspuns la discuția Poprire
Multumesc pentru detalii...art din Lege este concludent.
O zi buna!
Discuție Poprire
Buna ziua,
Am un credit la banca si am optat pentru plata lunara cu retragere automata din cont.
Am sosita si o poprire
Va rog sa-mi spuneti daca ma pot incadra la 1/2 retinere din salariu..adica aceasta poprire sa fie ca diferenta dupa retragerea ratei lunare pana la 1/2 din salariul net.
Multumesc
Răspuns la discuția Concediu ingrijire copil
Multumesc mult.
Toate cele bune
Buna ziua,
Am o prietena care este in concediu ingrijire copil si a optat pentru varianta de a sta 1 an de zile , o luna sotul.Se va prezenta la servici dar se vor face restructurari.
Intrebarea este daca in cel de al doilea an de ingrijire copil intervine aceasta restructurare va mai putea beneficia de suma de 500 lei ?
Multumesc.
Răspuns la discuția Imputernicire pentru antecontract
Multumesc frumos..Toate cele bune!
Răspuns la discuția Imputernicire pentru antecontract
Am inteles...Exista alta varianta de a da un avans baiatului pentru rezolvarea actelor adica eliminarea antecontractului?..bineinteles ca prin notar.
Răspuns la discuția Imputernicire pentru antecontract
Multumesc pentru raspunsuri...categoric ca voi incheia antecontractul la notar..numai ca este mai complicat....sa inteleg ca trebuie imputernicire pentru baiat ca sa poata sa mearga la Primarie pt certificat fiscal,cadastru si alte acte necesare si un mandat special pentru incheierea antecontractului?...cine isi da acordul pentru acest mandat pentru ca asa cum v-am spus proprietarii sunt in localitati diferite
Buna ziua,

Sunt in situatia in care vreau sa inchei un antecontract pentru cumparare imobil de la proprietari care sunt despartiti dintre care unul este in aceeasi localitate unde este imobilul in cauza dar nu locuieste in el si celalalt este in alta localitate.Partajul nu este facut sau cel putin asa sustin..Baiatul lor locuieste in aceeasi localitate cu mama unde este si imobilul...Intrebarea este daca pentru rezolvarea actelor necesare incheierii antecontractului se poate face imputernicire baiatului si cum se procedeaza?...poate fi emisa imputernicirea numai de unul dintre parinti?
Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa apara in D112 un salariat care s-a angajat pe data de 05.07.2012 , a lucrat pana pe 25.07.2012 si pana pe 31.07.2012 este in concediu fara plata...In luna august are concediu medical ( trei concedii fractionate ) cod indemnizatie 01
Conform OUG 158/2005 art 7 nu poate beneficia de plata concediului medical pentru ca nu are stagiu de cotizare 1 luna..Baza de calcul CAS salariat aferenta indemnizatiilor este 2117*35% /22 zile lucratoare luna *22 zile CM =741 lei *10.5%=78 lei ar trebui retinuti.?
In taxele companiei se include aceasta baza calcul la CAS si FAMBP
Multumesc
Răspuns la discuția Mutare ipoteca pe imobil
Deci eu sau debitorul trebuie sa avem acordul bancii si presupun ca emite o dovada in acest sens dupa care la notar se mentioneaza ce a-ti spus...semnez...si dupa 2 zile se ridica ipoteca celui cumparat de mine...am eu garantia asta?...sincer...imi este teama..

Multumesc de raspuns...trebuie sa ma interesez foarte bine