avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate demiankiki

Activitate demiankiki

Răspuns la discuția Eroare bilant 30.06.2011
Este vorba de o factura de dauna.Am efectuat un transport pt un client si s-a deteriorat o parte din marfa si ca urmare clientul mi-a facturat mie aceasta marfa deteriorata.Ulterior s-a razgandit si a renuntat la pretentii emitand o factura de storno a fact de dauna
Răspuns la discuția Eroare bilant 30.06.2011
Am inteles.
Daca asociatii nu restituie dividendele si pana la reglarea cu dividendele aferente 2011 societatea este controlata, cum ar putea sa interpreteze inspectorii situatia?

Multumesc frumos de ajutor
Răspuns la discuția Eroare bilant 30.06.2011
Multumesc de raspuns.
Trebuie facuta rectificativa la 101 ? (daca s-au platit dividende....ce se intampla?)
Răspuns la discuția Eroare bilant 30.06.2011
In detaliu cazul arata asa:

- in 01.decembrie.2010 mi s-a facturat de catre un client o marfa deteriorata in timpul transportului si la randul meu am facturat aceeasi valoare catre transportatorul meu( sunt casa de expeditie).Am deci evidentiata aceeasi suma atat pe ct.6588 cat si pe 7588.
- in 24ianuarie 2011 primesc de la respectivul client o factura de storno avand data de emitere 31.12.2010(se storna fact de dauna emisa la 01.12.2010) si o inreg pe decembrie(ca sa evit probl cu D394),dar programul de facturare nu imi permite sa ma intorc in timp si sa emit fact.de storno tot in decembrie, asa ca sunt obligata sa stornez in ianuarie.
Si aici GRESESC flagrant!Am emis factura de storno fara sa tin cont ca, in spate,programul imi face nota ct 411=%7588,4427(in rosu)!!!
Greseala a iesit la iveala acum, la data bilantului 30.06.2011,cand la rd 10 din F20 imi apare suma cu minus(ct 758 are rulaj cumulat cu minus).

Ceea ce este mai grav e ca este vorba de o suma semnificativa !
Va rog ajutati-ma! Ce mai pot face acum si la ce consecinte sa ma astept?
Sunt destul de speriata
Diurna deductibila este de 2.5 x 30.18 euro/zi, dar se poate acorda si mai mult, diferenta fiind nedeductibila fiscal
Buna ziua

Saptamana trecuta am depus bilantul si azi m-au sunat de la finante sa ma anunte ca s-a prelucrat bilantul depus dar cu "EROARE"!!
"Problema"este la randul 10 din F20, unde suma apare cu minus(din cauza faptului ca rulajul cumulat pe contul 7588 este cu minus)si,zic ei,valoarea de la rd 11 (la mine fiind zero)trebuie sa fie mai mare decat valoarea de la rd 10.
Dna care a sunat nu a stiut sa-mi dea o solutie si chiar nu m-am mai lovit de asa ceva.Ma puteti ajuta?S-a mai intalinit cineva cu o situatie de genul acesta?