avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate MariusAnA

Activitate MariusAnA

Buna ziua,
Cunosc persoane care au facut facultatea la zi si in acelasi timp a fost si la serviciu. In orase diferite la 500 km distanta. Sunt pontati in aceasta perioada, au incasat salarii dar au obtinut si diploma...
Carei institutii as putea sa ma adresez cu o sesizare?
Multumesc
Răspuns la discuția Acte primarie gresite
Rectific acest paragraf, m am exprimat gresit

"Pe PROIECT am fost trecuti ca beneficiari atat eu cat si mama mea, ulterior am primit autorizatia de constructie si celelalte "hartii" dar pe toate eram trecut doar eu... iar la final pe procesul verbal de receptie tot doar eu am fost trecut..."
Buna ziua...

In 2007 am construit casa in care locuiesc si in prezent atat eu cu sotia cat si mama mea...

Terenul a fost achizitionat in cote de 1/4 eu si sotia si 3/4 mama.

Pe Autorizatia de constructie au fost trecuti ca beneficiari atat eu cat si mama mea si depuse la primarie ulterior am primit autorizatia de constructie si celelalte "hartii" dar pe toate eram trecut doar eu... iar la final pe procesul verbal de receprie tot doar eu am fost trecut...

In prezent mama a mers la primarie pentru a si schimba buletinul si a fost instiintata ca ea nu detine proprietate pe raza comunei urmand ca sa merg eu sa o primesc in spatiu...

Cum pot rectifica aceasta situatie? Ea de la titulatura de proprietar pe teren si beneficiar pe proiect a ajuns sa nu detina nimic...

Multumesc
nu a sunat aiurea... a sunat la 4 numere de telefonie fixa de la mine din localitate, de mai multe ori, posibil vecini dar nu ii cunosc personal, la cateva numere de telefonie mobila si la un singur numar de belgia, de mai multe ori, si a vorbit destule minute,
in perioada respectiva eu tot am reclamat la deranjamente ca nu imi merge internetul iar dupa cateva zile bune mi au confirmat ca au remediat problema si ca ar fi fost firele in scurt, neizolate, pe undeva pe traseu.
locuiesc la casa...

ce mi-a fost incalcat? un articol din codul penal m-ar ajuta pentru o reclamatie...
unde sa depun reclamatia? la politie, la opc?

multumesc
Buna ziua

Cine ma poate ajuta/indruma si pe mine intr-o problema?

Saptamana trecuta am fost instiintat de cei de la ......... cu care am un contract incheiat cu ei de aproximativ 8 ani cam am de plata o anume suma pentru serviciile oferite (internet, telefonie fixa si televiziune). Suma era mai mare decat de obicei ceea ce m-a facut sa sun la relatii cu clientii sa ma informez de ce... si surprins sa aflu ca am pe linia telefonica convorbiri efectuate.
Mentionez ca de cand am contract cu ei eu nu am avut si nu am aparat de telefonie fixa in casa. Cablul respectiv imi intra direct in modem pentru a avea internet.
Am vorbit cu ei dar tot insista ca acele convorbiri sunt efectuate de mine... iar acum stau si astept concluziile lor.
Convorbirile au fost efectuate catre retelele de telefonie fixa din localitatea unde domiciliez, catre mai multe numere, catre diverse numere de telefonie mobila si catre un numar din Belgia. Toate la ore diferite si in zile diferite in decursul lunii precedente.
La cine asi putea sa ma adresez mai departe pentru rezolvarea acestei probleme?
Este furt sau ce anume mi-a fost incalcat prin aceasta cauza?

Multumesc...
In principiu, "la tara",
in curtea din jurul casei, gunoi inseamna frunze, crengi de la copaci, uscaturi...
in casa, ceea ce ramane din alimente ajunge la pisici, caini...
hartii si ceva plastic... ajunge in soba cea batraneasca, se aprinde focul cu ele.
de la animale... vaca, cal.... sper ca nu se pune problema ridicarii, este folosit ca ingrasamant natural pe camp.

punct de colectare nu este in comuna, groapa de gunoi nu este

nu neg, sunt foarte multe persoane care au gunoi si platesc facilitatea, dar li se ridica sacii de la limita proprietatii.
Acum 1 ora bunica a fost la primarie sa plateasca taxa judiciara de 20 lei. Raspunsul viceprimarului la intrebarea legata de perceperea taxei de salubritate a fost simpla: "asa este legea si trebuie sa platesti"... funny dar posturile de televiziune abia asteapta sa mai faca cate un reportaj si sunt la un pas sa i chem...

Tocmai asta e D-le Bratu, masina de gunoi vine pe la cei ce au cale de acces, adica la o distanta de aproximativ 500-600 metri de proprietatea bunicilor... pe la bunici si la alti venici drumul e prea ingust sa poata intra acea masina. Nu a intrat niciodata, nu a venit nimeni sa colecteze gunoi, nu au pus pubele sau containere publice pentru colectare...

Astazi am contestat acel titlu executoriu, aflandu-ma inca in termen de 15 zile de la luarea la cunostiinta... o sa vad pe parcurs ce se mai intampa dar cu siguranta o sa fie data in judecata primaria.
Momentan in acel titlu executoriu nu este specificat pentru ce este retinuta acea suma de bani dar se stie ca ei sunt cu toate platite la zi si suma provine din taxa de salubritate.
Eu nu va inteleg... pe bune
VOI cei care mi-ati dat raspunsuri :offtopic:..... ati plati pentru un serviciu care ar trebui sa va fie facilitat si nu va este? Asa se plateste acum catre institutiile de stat? Platim aievea? Dumneavoatra, domnule contabil
Marian Bratu
, nu ati dori sa mi platiti si mie parcarea de la bloc? Doar parchez eu in ea nu trebuie sa va folositi dv de ea...
Cum vrei d-le Marian Bratu sa depozitam gunoiul pana vine acea masina, care nu a venit niciodata, sa-l ridice? In mormane si sa-l incarce cu lopata? Eventual doriti cumva sa-l si separam pe categorii conform normelor europene de protectie a mediului.

NU INTELEGETI CA: In zona unde locuiesc atat bunicii cat si vreo 10 vecini (zona paraului), calea de acces este foarte dificila, masina de gunoi nu poate intra acolo, nu a intrat niciodata, pubele nu i-au fost date sau sa i se ceara sa cumpere, punct de colectare a gunoiului nu este nicaieri, contract incheiat cu firma care ridica gunoiul NU este.

Multumesc de raspuns... intrebarea a fost:

Dar exista o legislatie sau niste norme europene care trebuie respectate, in baza la care se fac aceste servicii, adica ridicarea gunoiului, chiar daca a fost aprobat in consiliu local...

Care sunt acestea?
As vrea sa le citesc si eu sa vad cat de mult sunt respectate...

EDITARE
Dar exista o legislatie sau niste norme europene care trebuie respectate, in baza la care se fac aceste servicii, adica ridicarea gunoiului, chiar daca a fost aprobat in consiliu local...

Care sunt acestea?
As vrea sa le citesc si eu sa vad cat de mult sunt respectate...
Aici nu e vorba de varsta, dar eu stiu ca, gunoiul se ridica de la limita proprietatii si se depoziteaza in ceva pana la ridicarea lui...
Bunicii precum si alti vecini din acea zona in ce sa puna gunoiul?
Si pentru ce sa plateasca 100 lei pe an daca nu stiu nici macar ce culoare are masina care ridica acel gunoi. Plateste o taxa pentru... nimic...?