avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Activitate nicholaescu

Activitate nicholaescu

buna ziua. doresc sa particip la un concurs la scoala nationala de grefieri,si printre documentele solicitate se numara si o adeverinta medicala din care sa rezulte aptitudinea de a putea exercita profesia..in speta,aceea de grefier ,dar nu se specifica clar de catre cine sa fie eliberata,de catre ce unitate medicala...nu stiu catre cine sa ma adresez..medicului de familie , catre o unitate medicala specializata...etc..va rog sa ma indrumati catreinca nu mi-ai spus.... cine sa ma adresez pentru a mi se elibera aceasta adeverinta medicala...va multumesc!
pentru acordarea ajutorului de caldura ,cel putin in ploiesti se acorda niste reduceri privind consumul de energie termica in sistem centralizat.se depun anumite acte printre care si adeverinta de la asociatia de proprietari prin care se certifica ca am sau nu datorii la intretinere mai mult de 3 luni.nu am datorii,dar mai am de dat la fondul de rulment o suma mica. pe adeverinta de la asociatie acestia a specificat ca am debite la fondul de rulment.eu cred ca fondul de rulment este aparte ,fata de ce inseamna datorii la intretinere,cum specifica si in acea adeverinta ,restante la intretinere mai mari de 3 luni pentru a se acorda acel ajutor pentru energie termica.va rog sa-mi spuneti si mie un punct de vedere daca restante la intretinere,este totuna cu restanta la fondul de rulment.va multumesc!
la dosarul pentru participarea la un concurs se specifica printre alte acte ce trebuiau depuse,si adeverinta medicala din care sa rezulte ca sint apt medical pentru exercitarea profesiei. m-am prezentat la medicul de familie caruia i-am specificat acest lucru si mi-a completat adeverinta medicala ca nu sufar de boli cronice sau transmisibile.la depunerea dosarului persoana care mi l-a preluat mi-a spus ca s-ar putea sa am probleme la trierea dosarelor,ca nu specifica ca sant apt medical pentru exercitarea profesiei.am revenit la doctorul de familie,care mi-a spus ca nu poate sa-mi completeze adeverinta medicala cu apt pentru exercitarea profesiei poate doar, dar nu stia sigur, medicul de medicina muncii.alte persoane au depus asa ca mine de la medicul de familie dar cu acea fraza-apt medical pentru exercirea profesiei-.nu stiu ce sa mai cred pentru ca mi-e frica sa las asa dosarul pentru a nu fi respins? de unde pot totusi sa iau acea adeverinta medicala?va multumesc!
mentionez ca sint functionar public si deci nu am incheiat cim,si sint numit in functia publica printr-un ordin administrativ .deci sint pe un post temporar-vacant,si se mentioneaza in actul de numire ca sint numit in functia publica pina la revenirea titularului pe post.deci pot ramine pe post daca titularul isi da demisia,sau isi prelungeste suspendarea postului pe inca o anumita perioada
sint functionar publicpe perioada determinata ca urmare a unei redistribuiri pe un post temporar -vacant.in decizia de numire se specifica ca pot activa in functie pina la revenirea pe post a titularului.daca titularul postului isi da demisia si nu mai doreste sa revina ,eu pot activa in continuare pe acest post?, sau in situatia in care titularul postului doreste sa mai suspende pe inca o perioada(un an),pot ramane pe acest post in continuare pina la reluarea activitatii sale?
cand sint in concediu medical si prind si zilele de sambata si duminica ,acestea sint platite? mentionez ca lucrez la tura,si lucrez inclusiv si in aceste zile.multumesc frumos!
am o intrebare: ma pot inscrie la un concurs in cadrul institutiei noastre ,eu fiind angajat pe perioada determinata? este nevoie sa-mi dau demisia ca sa ma pot inscrie,subliniind ca locurile scoase la concurs sint locuri vacante nu pe perioada deteminata.multumesc frumos!
Răspuns la discuția evaluare functionar public
este in continuare pe functia publica,dar a lucrat 3 luni in anul 2012,deci se mai face evaluarea lui pe acest an?
se mai face evaluarea anuala a unui functionar public daca a lucrat 3 luni intr-un an fiind numit pe perioada determinata? multumesc frumos!
daca am suspendat raportul de serviciu pe 1 an, perioada aceasta nu se ia in cosiderare la termenul prevazut pentru promovare in gradul urmator?