avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate Ale89

Activitate Ale89

Multumesc frumos pentru raspuns! le voi spune sa-mi trimta actele de urgenta, sau macar sa le scaneze, sa vedem mai multe, ei sunt mai batrani, nu pricep exact ce scrie acolo, nu ca noi am pricepe foparte multe, unii termeni ne pun pe ganduri, n-am avut niciodata de-aface cu tribunalele, si nu stim mai nimic despre proceduri.Inca o intrebare mai am daca se poate! Pot afla cumva suma reparatiilor la masina celuilalat? Noi nu prea credem ca bara de desubt a masinii a costat 6000 de Ron cat a cerut el, ca aceea s-a rupt la impact.Multumesc frumos! procesul e pe numele sotului, iar contul cu alocatia fetitei este pe numele meu! Oricum avem o gramada de nelamuriri...proprietarul masinii a dat in judecata pe cel care a intrat in noi, apoi acesta s-a retras nu stiu cum din cauza si am ramas tapii ispasitori, i-am platit masina lui, apoi mai trebuie sa-i platim si a celuilalt ca am pierdut, nu ne-am prezentat.Nu ne permiteam drumuri la Resita si la Timisoara s-a refuzat tranferarea cazului, ne era mai aproape decat Resita, motivul...nu-l stim.Oricum va multumesc frumos pentru ajutor!Sa aveti o saptamana frumoasa si ''Da-ne Doamne si noua primavara!'' :)
La noi povestea e din 2009, cand am avut un accident de maisina, fara vatamari corporale, doar pagube materiale.E putin intortocheata povestea, dar incerc sa spun cat pot de scurt si la obiect.Sotul conducea masina, dar era masinu unui prieten.ne indreptam spre Semenic, dar intr-o curba la dreapta, o autoutilitara a calcat linia continua venind peste noi, iar noi putin mai lipsea sa fim in sant pe dreapta.In sfarsit, cum s-a facut, cu nu s-a facut, ne-au respins cererea de mutare a procesului la Timisoara, unde ar fi fost mai aproape, asa ca nu am fost prezenti decat de 2 ori la tribunalul Resita.Noi suntem in strainatate de mai bine de 1 an.recent m-au sunat socrii si au zis ca s-a primit o somatie, pe numele sotului, mi-a zis un nume de executor ce era scris pe foaie, si urmeaza sa ne-o trimita prin posta.sa inteleg ca am pierdut procesul si suntem somati la plata sumei de 9800 de ron? Somatia ajuns ieri, in nici un caz nu avem de unde sa scoatem atatia bani sa platim, sa inteleg ca se va ajunge la executare?In cat timp? Nu avem nimic pe numele noastru, nici un fel de bun, doar un cont in Romania unde intra alocatia fetitei! Nu au ce sa ne ia pt ca nu avem nimic, suntem si noi la inceput...care ar putea fi urmarile?Ma gandesc ca vor putea pune poprire pe contul unde intra alocatia fetei, nu e o problema.Noi am vrea sa platim lunar daca se poate, dar nu putem mai mult de 50 de euro pe luna, asta e oricum mai mult decat ar putea ei sa opreasca din alocatie.Oare ne putem intelege asa?