avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate CatalinNicolicioiu

Activitate CatalinNicolicioiu

Dumneavoastra nu cred ca ati citit ce am scris eu acolo. in fine, probabil ca va place sa postati....P.S. culpa si vina sunt sinonime :hm:
Buna ziua,
In data de 17 feb 2012 mi-a fost retinut permisul de conducere abuziv pe motiv ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului

Vreau sa fac plangere la judecatorie pt ca am trecut pe galben si chiar daca as fi vrut sa opresc, nu as fi putut din cauza carosabilului acoperit cu zapada...am consemnat la mentiuni in pv: '' constatarea nu corespunde cu adevarul'' ''am trecut pe culoarea galben a semaforului involuntar din cauza carosabilului acoperit cu zapada'' am invocat art 84 alin 1 din teza finala a reg de aplicare a oug 1952002 dar mai intai as dori o parere profesionala si daca ar trebui sa mai adaug ceva, mai ales ca politistii stateau la panda intre blocuri...plangerea suna asa:

DOMNULE PRESEDINTE




xxxxxxxxx xxxxxxxxx, petent, avand CNP xxxxxxxxxxxxxxxx
domiciliat in Bucuresti, Sector x, str. xxxxxx nr. x, Bl. xx, Sc. xx, Et. x, Ap. x
formulez prezenta
PLANGERE IMPOTRIVA PROCESULUI-VERBAL DE CONTRAVENTIE
seria CP nr. xxxxxxx din data de 17.02.2012 incheiat de ag. xxxxxxx xxxxxxxxx din SSRS 1-6

In fapt
Va rog sa dispuneti anularea procesului-verbal seria CP nr. xxxxxxx din data de 17.02.2012 incheiat de ag. xxxxxxxx xxxxxxxxx din SSRS 1-6

La data de 17.02.2012 la ora 00.20 ? 00.30 pe o ninsoare abundenta ma deplasam cu autoturismul Dacia Logan nr de inmatriculare B-xx-xxx venind dinspre Splaiul Independentei catre Bd. Uverturii. Inainte de strada Orsova se afla un semafor electric, cand am ajuns exact in dreptul lui, s-a schimbat din culoarea verde in culoarea galben, moment in care am franat sa opresc. In momentul in care am incercat sa opresc autoturismul, acesta a inceput sa derapeze deoarece carosabilul era acoperit cu zapada. In momentul acela am decis ca nu pot opri autoturismul in conditii de siguranta si am luat piciorul de pe pedala de frana si mi-am continuat deplasarea reusind sa redresez autoturismul care derapa violent catre terasamentul liniei de tramvai. Imediat dupa ce am redresat autoturismul, o masina de politie a iesit de pe strada Orsova, dintre blocuri, cu farurile stinse si a dat drumul la girofar in spatele meu somandu-ma prin portavoce sa opresc pe partea dreapta a drumului, ceea ce am si facut. Am fost legitimat de catre agentul constatator [Editat], acesta spunandu-mi ca am trecut pe culoarea rosie a semaforului. I-am explicat ca semaforul tocmai trecuse de la culoarea verde la culoarea galben in momentul in care am trecut eu de el si ca am facut tot posibilul sa opresc autoturismul in conditii de siguranta dar nu am reusit si de aceea mi-am continuat deplasarea. Mai mentionez si faptul ca domnul agent constatator nu avea cum sa vada culoarea semaforului, el aflandu-se cu masina de politie pe strada Orsova, intre blocuri, strada care este la cca 7-10 metri dupa semafor. Am tot incercat sa-i explic ca am trecut pe galben involuntar, nici nu a vrut sa ma asculte, intocmindu-mi proces verbal si suspendandu-mi permisul de conducere.
Astfel politistul mi-a suspendat permisul si m-a amendat conform art 521 si art 1471 din raoug195/2002 si sanctionata de art: 100/3/d, 1111c, 101118
De asemenea va rog sa observati ca in procesul verbal nu se face referire la locul de unde a observat politistul culoarea semafoarelor. Astefl prin faptul ca nu este trecut nr. postal al casei in dreptul careia am fost oprit, politistul a dorit sa ocopere marea ilegalitate pe care a comis-o. Fapt ce subliniaza inca o data reaua credinta a politistului.
Martor la cele petrecute si descrise de mine a fost dl. [Editat] care se afla cu autoturismul in spatele masinii mele la 25-30 metri

Dl. xxxxxxx xxxxxxx poate confirma cele descrise, avand domiciliul in Bucuresti, str. posesor al B.I.
Va prezint in sinteza motivele de anulare a procesului verbal:
Descrierea faptelor in procesul verbal nu corespunde cu realitatea, deoarece politistul a scris doar ceea ce a dorit el, ca sa isi faca norma de amenzi. Nu a prezentat situatia de fapt reala astfel nu a prezentat toate imprejurarile prin care a constatat fapta.

In drept

art 84 alin 1 din Teza Finala din regulamentul de aplicare a oug 195/2002
In probatiune
inscrisuri: copia procesului verbal
martor: xxxxxxxx xxxxxxxxxx cu domiciliul in Bucuresti,
Note de subsol
art 84 alin 1 din Teza Finala din regulamentul de aplicare a oug 195/2002
1.Cand semnalul galben apare dupa semnalul verde, conducatorul vehiculului care se apropie de intersectie nu trebuie sa treaca de locurile prevazute la art. 83 alin. (2), cu exceptia situatiei in care, la aparitia semnalului, se afla atat de aproape de acele locuri, incat nu ar mai putea opri vehiculul in conditii de siguranta.
Buna ziua, as dori raspuns la intrebarea mea: ce este o lege speciala si cu ce se diferentiaza ea de o lege generala? Motivul pentru care sunt interesat de acest aspect este ca eu sunt PFA taxi, autorizat de primaria municipiului bucuresti.
Conform ordonantei de urgenta 46/2011pentru modificarea si completarea art. 17 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, in care se spune ca orice PFA poate angaja terte persoane cu contract de munca in conditiile legii,
si eu, ca PFA vreau sa angajez 2 persoane.
In acceasi ordonanta, la dispozitii generale se spune asa:
'' CAPITOLUL I
Dispozitii generale

Art. 1.
(2) Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica profesiilor liberale, precum si acelor activitati economice a caror desfasurare este organizata si reglementata prin legi speciale.

(3) Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica acelor activitati economice pentru care legea a instituit un regim juridic special, anumite restrictii de desfasurare sau alte interdictii.''

Tin sa precizez ca taximetristii functioneaza dupa legea 38/2003.

Este legea 38 o lege speciala?
Sau legea a instituit un regim juridic special pentru taximetristi?