avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate eu1961

Activitate eu1961

din momentul in care se anuleaza dreptul de tva se mai factureaza sau nu cu tva?
Răspuns la discuția tva la incasare
Am aceeasi problema cu elena1962 si intrebarea mea este unde este reglementat acest lucru deoarece in normele de la art145 care precizeaza cum se face deducerea se spune ca prevederile art 145 se aplica numai pentru furnizorul care aplica sistemul de TVA la incasare.
Totodata la alin 1 din acelasi art se prevede ca dreptul de deducere ia nastere in momentul exigibilitatii taxei, ori pentru furnizorul care nu aplica TVA la incasare exigibilitatea taxei intervine in momentul cand are loc faptul generator (cand se intocmeste factura). In aceste conditii statul isi incaseaza TVA-ul in momentul cand furnizorul a facturat si in cazul in care pe mine nu ma lasa sa deduc taxa atunci a vad ca pe o penalizare. In concluzie in loc sa ne ajute aceasta lege suntem cateva sute de mii de firme penalizate
Răspuns la discuția Ce fac cu contul 461?
Ce pot sa fac cu sumele din 542 care sunt prescrise (sunt mai vechi de 3 ani)
titlurile executorii prin care au fost stabilite obligatiile fiscale
ce se intampla cu actele care au fost facute de ANAF in decursul anilor asupra unei societati care acum este radiata ?
In momentul radierii unei societati comerciale ce se intampla cu titlurile executorii care s-au emis pentru aceasta societate
Discuție datorii fisc
Firma A are datorii la fisc de X lei. Fiscul atrage raspunderea solidara a societatii B. Dupa atragerea raspunderii solidare pentru firma B firma A intra in insolventa cu radiere conf legii 85. Firma B contesta decizia de atragere raspundere solidara si instanta aproba suspendarea executarii silite. Firma A inchide procedura insolventei si este radiata din registrul comertului cu situatiile financiare finale 0 (zero) in fisa sintetica totala datoriile firmei A apar ca incasate si soldul este 0.Nu se constata nicio persoana vinovata pentru ajungerea firmei A in insolventa deci nu este atrasa raspunderea . Fiscul nu se opune inchiderii procedurii si nu cere atragerea raspunderii nici unei alte persoane. Conform incheierii judecatoresti a jud sindic ramasa definitiva si irevocabila in contabilitatea firmei B se trece titlul executoriu de atragere a raspunderii solidare din sume incerte in certe si le stinge. Dupa inchiderea procedurii falimentului si radierea firmei A, ramane definitiva atragerea raspunderii solidare pentru firma B. INTREBARE: care este cuantumul datoriei pe care firma B trebuie sa-l plateasca fiscului?
Răspuns la discuția radiere firma
Daca se poate mai doresc o lamurire in legatura cu o alta speta: O societate comerciala a avut o datorie catre societatea mea. In urma deschiderii procedurii de lichidare a acestei societati in conf cu l 85/2006 am inregistrat creanta la masa credala . in momentul de fata societatea respectiva a fost lichidata si radiata . Urmare a acestui lucru nu am recuperat mai nimic din acea creanta. Se mai poate face ceva
Răspuns la discuția radiere firma
da
Răspuns la discuția radiere firma
In tabelul final creanta soc. A este 0. In situatiile financiare finale datoriile sunt 0. Pe ce te bazezi?