avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca111

Activitate Raluca111

Răspuns la discuția Succesiune dupa tata vitreg
va multumesc mult pentru raspuns!
ce drepturi am mai exact in urma imbunatatirilor? ce dovezi ar trebui sa aduc? (adica trebuie dovedite imbunatatirile prin chitante ?)
Buna seara,
va rog sa ma ajutati cu cateva detalii. Tatal meu a decedat si acum am vrea sa deschidem succesiunea. Mentionez ca: nu era tatal meu biologic, nici nu m-a infiat (s-a casatorit cu mama cand avema 2 ani). Tata mai avea insa un copil din prima casatorie (plecat din tara de acum circa 15 ani). Din ce am citit, partea mamei in succesiune este de 62.5% (jumatate + 1/4 din partea tatalui). Masa succesorala este compusa dintr-o casa. In conditiile in care fiul tatalui meu nu a participat cu nimic in acesti ani in viata familiei mele (a venit de cateva ori in vizita) si eu am investit destul de mult in casa parintilor mei, exista posibilitatea sa fie micsorat procentul din masa succesorala ce ii revine acestuia? eu am vreun drept legal de a participa la mostenire? ce intra in categoria pasive care se mostenesc? (in afara de credite ramase neachitate)
Multumesc mult
Va multumesc pentru ajutor!

Au fost 2 credite pentru achizitinarea masinii: unul pe numele meu si unul pe numele lui. Creditul meu pentru masina este un credit de nevoi personale. Singura dovada este ca am extrase de cont cu plata creditelor de catre fostul partener.
Legat de numele copilului, avand in vedere situatia, mama nu are vreun drept in plus in a-si numi copilul cu numele ei?
buna seara

in buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia mea prezentata mai jos.
1. Prima problema a mea este legata de 2 credite de nevoi personale care sunt facute pe numele meu in timpul unei relatii de concubinaj de 5 ani si jumatate. In urma despartirii, am discutat impreuna ca plata acestor credite sa fie facuta astfel:
- intergral un credit pentru masina (care este pe numele fostului partener)
- 50% fiecare pentru un credit de nevoie personale realizat anterior.
Acum, fostul partener nu mai doreste sa plateasca aceste credite. Singurele dovezi ca aceste credite ar trebui platite de el sunt marturiile mele si cateva mailuri in care l-am rugat sa mute datoriile sale pe numele sau si la care a raspuns ca le va plati cum am stabilit dar nu le muta. Exista vreo posibilitate legala sa fie constrans sa preia datoriile sale?
2. cum pot proceda pentru a obtine custodia unica a copilului aparut in urma acestei relatii? Tatal nu si-a manifestat deloc interesul fata de copil si nici nu cred ca o va face. Cum procedez pentru a da numele meu de familie copilului si a obtine pensia alimentara cuvenita? temerea mea este ca va incerca sa imi puna bete in roate doar din rautate si de aceea as avea nevoie de o solutie legala .. (la fel ca si cu creditele) #-o

multumesc mult