avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Activitate ombun12

Activitate ombun12

Alimanescu George a scris:

Fara titlu de proprietate nu puteti intabula, intrucat nu sunteti inca proprietar asupra respectivului teren.
Rezervari pentru intabulare nu se fac.
.
-inteleg....dar ce ma sfatuiti ? ...chiar exista obligativitatea intocmirii acestor"schite/planuri parcelare" de catre Primarie, in prealabil ? ...din primavara am facut demersurile la Primarie pentru eliberarea titlului....si m-i se spune...ca nu poate (ing acricol) sa-mi fie eliberat pana la "confectionarea acestei schite ?
-despre rezervare...auzisem ca este posibila pentru persoanele care detin un ordin al Prefectului (nu este cazul meu), dar care nu au inca titlul de proprietate (acest lucru facandu-se pt a nu se inscrie in acel loc si alte persoane, peste suprafata masurata de pers autorizata)
:((
detin un teren cu vegetatie forestiera, pentru care detin o fisa tehnica de punere in posesie (din 1993) pentru suprafata de 0.25 ha. Am masuratori cadastrale facute pt aceasta suprafata ! Pot intabula sau rezerva intabularea la OCPI ! Primaria nu mi-a eliberat inca titlul de proprietate pt ca nu are (???) facuta o "schita parcelara" ??!!
Pot sa intabulez suprafata...sau macar sa rezerv aceasta suprafata masurata pt viitoarea intabulare ?:(