avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate yousn26

Activitate yousn26

Chiar nimeni?!

yousn26 a scris:

Buna ziua.
Am 67 de ani,am o vechime in munca de 12 ani si doresc sa ies la pensie,fiindu-mi greu fizic sa mai muncesc.
Dar nu am cei 15 ani,minumul cerut.
Eu am lucrat intre 2000-2007 ca si femeie de serviciu la Asociatia de proprietari,cu conventie.
Acei ani nu imi apar la Casa de pensii.
Asociatia a platit doar impozitele,nu si cotizatia la CAS.
Am inteles ca,conventiile nu reprezinta vechime in munca,dar din ce am mai citit,intre 2000-2003 se pot lua in considerare.Din martie 2003 s-a dat legea ca nu reprezinta vechime in munca fara contract de munca.
Este adevarat?
Ce as putea face?Ce pot solicita de la Asociatia de proprietari sa imi dea ca si hartii?!
Unde ar trebui sa ma adresez apoi?
Nu as putea plati pentru cei 3 ani doar cotizatia la CAS?
Sa cumperi ani de vechime,3ani costa undeva la 25000 lei ceea ce reprezinta o suma colosala ptr mine.
Va rog sa ma ajutati cu indrumuri.
Multumesc.

Răspuns la discuția Vanzare teren mostenit partial
Revin..cu un raspuns..pentru ca am rezolvat situatia,dupa multa bataie de cap si MULTE,MULTE acte si hartii.
Antecontractele cu cei doi nu mai erau valabile..
Dupa multe succesiuni dezbatute sa ajungem la cei in viata..
Cea din Italia mi-a lasat procura sa ma ocup de tot ce inseamna succesiune pe aceste terenuri,inclusiv intabulare,cadastru.
Toti 3 mostenitori (eu al 4 lea) mi-au dat procura sa ma ocup de vanzarea terenurilor(procura si pentru cadastru,intabulare..etc).
Si astfel nu a mai fost nevoie sa mi le vanda ei,si apoi eu sa le vand la randul meu.
A fost greu,ca si alergatura,hartii..dar am rezolvat intr-un final(acum 4 ani).
Ma simteam datoare sa raspund,ca si rezolvare,pentru cei care se confrunta cu o situatie similara.,

yousn26 a scris:


Bunicul meu decedat are 4mostenitori pentru niste hectare de pamant care mi-au fost promise mie(titlul de proprietate rste pe numele lui).Cu 2 mostenitori am facut acte vanzare-cumparare,cu fratii mei voi dezbate succesiunea(tatal meu drcedat fiind al 3lea mostenitor).problema este cu cel de-al 4 mostenitor decedat,nu se poate dezbate succesiunea deoarece fiica e plecata in italia.cum ar putea sa-mi trimita procura?doresc sa vand pamanturile.cum as putea definitiva actele?pot face intabularea pentru o parte din pamanturi si sa le vand?ce variante as avea?

Buna ziua.
Am 67 de ani,am o vechime in munca de 12 ani si doresc sa ies la pensie,fiindu-mi greu fizic sa mai muncesc.
Dar nu am cei 15 ani,minumul cerut.
Eu am lucrat intre 2000-2007 ca si femeie de serviciu la Asociatia de proprietari,cu conventie.
Acei ani nu imi apar la Casa de pensii.
Asociatia a platit doar impozitele,nu si cotizatia la CAS.
Am inteles ca,conventiile nu reprezinta vechime in munca,dar din ce am mai citit,intre 2000-2003 se pot lua in considerare.Din martie 2003 s-a dat legea ca nu reprezinta vechime in munca fara contract de munca.
Este adevarat?
Ce as putea face?Ce pot solicita de la Asociatia de proprietari sa imi dea ca si hartii?!
Unde ar trebui sa ma adresez apoi?
Nu as putea plati pentru cei 3 ani doar cotizatia la CAS?
Sa cumperi ani de vechime,3ani costa undeva la 25000 lei ceea ce reprezinta o suma colosala ptr mine.
Va rog sa ma ajutati cu indrumuri.
Multumesc.

Bunicul meu decedat are 4mostenitori pentru niste hectare de pamant care mi-au fost promise mie(titlul de proprietate rste pe numele lui).Cu 2 mostenitori am facut acte vanzare-cumparare,cu fratii mei voi dezbate succesiunea(tatal meu drcedat fiind al 3lea mostenitor).problema este cu cel de-al 4 mostenitor decedat,nu se poate dezbate succesiunea deoarece fiica e plecata in italia.cum ar putea sa-mi trimita procura?doresc sa vand pamanturile.cum as putea definitiva actele?pot face intabularea pentru o parte din pamanturi si sa le vand?ce variante as avea?