avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate raduemy

Activitate raduemy

Deci mie asa imi apare in Raport, cum am descris mai sus, si nu stiu de ce? pentru ca nu este normal.
interval vechime salariu spor tip actualizare
(lei) (lei)
06.12.2011 - 31.03.2013 1145 339 Modificare
01.04.2013 - 08.04.2013 1165 339 Modificare
09.04.2013 - Prezent 1356 339 Modificare
CAM ASA ARATA IN RAPORT.
SPORUL DE VECHIME este introdus IN PROCENT DE 25% PENTRU TOATE CELE 3 SALARII:respectiv salar 1145 lei = spor 286 lei
1165 lei = spor 291 lei
1356 lei = spor 339 lei (asa ar fi corect sa apara in Raport pe salariat), dar le-a modificat si pe cele anterioare.
Probabil aveti versiuna 5.0.8.033. Multumesc pentru timpul acordat.
Pai si daca as descarca-o din nou, varianta cf HG 500 in calculatorul meu se va instala tot 5.0.8.019 ( am inteles ca se descarca diferit, in functie de calculatoare)
Pe calculator am versiunea 5.0.8.019. Am inteles ca ultima varianta din 2011 s-a descarcat diferit pe calculatoare. Pe unele versiunea care imi apare mie iar pe altele versiunea de care aminteati, adica 5.0.8.033. Deci mie in Raport imi apare salariul (in coloana lui) si sporul in suma lei ( in coloana alaturata) chiar daca il introduc ca %. Aceasta suma se aduna cu salariul, iar in partea de sus a raportului, unde imi apar datele despre contract (nr, data, tip, durata, data inceperii,salar) imi apare salariu+sporuri (lei) unde apare totalul (salariul +suma cuvenita pentru sporul in % aplicat salariului respectiv).
Cand introduc un salariat ii introduc datele,...salariul, si la spor am spor vechime si bifez ca vreau in procent, dar in Raport nu apare procent la sporuri lei ci suma cuvenita pentru procentul aplicat la salar- exemplu cu 01.01.2013 salar 1000 lei si spor 20%. In raport salariat in coloana cu salariu imi apare salar 1000 lei si in coloana din dreapta cu sporuri lei imi apare 200 lei .Pana aici este ok. Daca modific salariul la 1500 lei cu 01.04.2013 , in Raport la salar imi apare normal 1500 lei si la sporuri lei imi apare 300 lei,DAR mi se modifica si sporul de dinainte cand salariul era 1000 lei si in loc de 200 lei sporuri imi apare 300 lei( deci se modifica si deasupra sporul anterior)
oare numai eu am aceasta problema? sau au mai intalnit-o si alti colegi iru?
Buna ziua. Am o problema in REVISAL si nu stiu cum sa o gestionez.
Am salariati cu salarii negociate la care se aplica un spor de vechime in % in functie de vechimea in munca.
De ce in momentul in care modific salariul negociat,(sporul de vechime ramanand acelasi in %), in RAPORT PE SALARIAT se vede ca incepand cu data de se modifica salariul si evident si suma pentru sporul de vechime,(acelasi spor in %) , dar se modifica suma si la salariul avut inainte unde sporul de vechime era acelasi(in %) si evident suma pentru sporul de vechime trebuia sa fie mai mica atata timp cat salariul era mai mic??#-o.
Va multumesc pentru timpul acordat si va rog daca puteti sa ma lamuriti.
;) Va multumesc din suflet!!!
Buna ziua. Revin cu o intrebare: Din cate stiu eu, pentru a beneficia de CCC pana la 2 ani, eu in calitate de tata trebuie sa fac o cerere pe care firma ar trebui sa mi-o aprobe, apoi sa imi faca adeverintele necesare cu venitul/12 luni...samd. Credeti ca ar fi posibil in situatia in care sunt (preaviz neterminat si intrerupt cu concediu medical) , firma sa nu imi aprobe cererea pentru CCC? (restul preavizului ramanand neterminat?)
Va rog sa imi raspundeti. Va multumesc.