avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate loredana291

Activitate loredana291

Buna, am un apartament la ultimul etaj si a inceput sa ploua si sa cada tencuiala. Avand de cateva ori probleme grave cu izolatia, m-am grabit sa repar pe cheltuiala mea , anu tand vecinii de problema ivita. Acestia au crezut ca nu le cer contri utia ce le revine deoarece cateva luni nu am venit la apartament, avand o alta resedinta. Acum cand am venit toti cauta motive sa nu plateasca nimic. Ba ca nu au stiut, bs ca e prea scump, ba ca nu e bine facuta izolatia. Este o lege care ii obliga. Unde sa ma adresez?
Eu am PFA pe Manager de transport marfa si am intrebat la ARR cum procedez cu 4 firme, mi-au spus ca deja sunt manager la PFA-ul meu deci nu merge la mai mult de 1 firma.. De la ARR primesti acceptul dar vine ISCTR si iti da amenda, si iti suspenda dreptul la practica.
Multumesc mult.
Buna ziua, multumesc pentru raspuns.
Am vorbit la ARR si mi-au spus ca legea asta se bate cap in cap cu cea in care spune ca poti fi angajat la mai mult de o firma dar nu cu aceeasi functie, cu acelasi fel de contract, doar in baza unui contract cu alt temei. Asa ca daca cineva vrea, pune intrebarea care temei contractual si astfel primesti si amenda esti si ti se suspenda dreptul la practica pe 2 ani. Cum vine asta?
Buna ziua, sunt manager de transport marfa cu PFA. Intrebarea mea este daca pot lucra la 4 firme cu functia de Manager de transport. Am inteles ca e cam ambiguu si exista riscul sa imi pierd dreptul de practica pt 2 ani. Va rog sa ma lamuriti ca sunt intr-o situatie dificila. Multumesc.
Unde pot sa ma interesez daca tatal meu vitreg mi-a lasat mostenire pamantul de la tara?
Buna ziua, sunt Manager de transport marfa si vreau sa ma angajez la 4 firme cu contract de munca de 2 ore. As dori sa stiu cum procedez cu fisa medicala. Fac de 4 ori , 4 fise medicale sau e valabila una singura pt.toate firmele? La una din firme am deja facuta angajarea de 8 luni. Mai e valabila fisa daca e facuta pe firma respectiva? Trebuie sa yrec firma in fisa medicala? Multumesc.
Manager de transport marfa
Buna ziua, ma intereseaza acest subiect. Pot fi angajata cu contract de munca in aceeasi functie la 4 firme diferite? Nu e clara metodologia. Am posibilitatea sa ma angajez cu 2 ore la 2 firme, dar cei de la ARR imi cer cazierul in original. Credeti ca imi va elibara cineva 2 caziere? De asemenea va trebui sa fac 2 fise meficale pe firme diferite. In accelasi timp. E cam ciudat
Succesiunea dupa mama am facut-o deja ea a decedat in 2009. Tatal meu vitreg a decedat luna aceasta 2021.
Am avut probleme cu ultima pensie, am apucat sa ridic pensia dupa inmormantare, ulterior am primit o notificare de la Casa de Pensii sa restitui banii deoarece nu am dreptul sa-i ridic. I-am restituit. Dar m-a pus pe ganduri stiind ca are un cont in banca nu stiu ce sa fac. Ce ma sfatuiti?
Multumesc pentru raspuns.