avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate dobro

Activitate dobro

Răspuns la discuția Succesiune
Copii fratelui decedat, trebuie sa aiba succesiunea dezbatuta dupa parinti lor decedati?
Discuție Succesiune
Buna ziua, vreau sa dezbat succesiune cu fratii mei trei la numar din care unul este decedat.Acesta din urma are trei copii.Succesiunea este pe bunurile lasate de parintii nostri. Ce parti trebuie sa chem la dezbaterea succesiunii, si in ce conditii?Va multumesc!
Discuție Sesizare
Buna ziua, am pus si eu intrebare pe forum,de doua ori chiar, si nu mi s-a raspuns.Puteti sa ma lamuriti de ce?
Buna ziua, am cateva intrebari legate de o speta de delapidare la care decizia a fost inchisoare cu suspendare si achitarea prejudiciului in civil.Debitorul nu a achitat nimic din prejudiciu pana acum(8luni de la decizie},fapt pentru care s-a trimis notificare catre executor judecatoresc.Precizez ca debitorul nu are venituri legale ,el fiind plecat in strainatate, nici bunuri mobile sau imobile.Se poate formula plangere penala ptr nerespectarea deciziei civile?Cum poate afecta termenul de incercare, nerespectarea obligatiilor civile?Ce solutii ar exista ptr recuperarea prjudiciului(50000 lei).Va multumesc!
Buna ziua, am cateva intrebari legate de o speta de delapidare la care decizia a fost inchisoare cu suspendare si achitarea prejudiciului in civil.Debitorul nu a achitat nimic din prejudiciu pana acum(8luni de la decizie},fapt pentru care s-a trimis notificare catre executor judecatoresc.Precizez ca debitorul nu are venituri legale ,el fiind plecat in strainatate, nici bunuri mobile sau imobile.Se poate formula plangere penala ptr nerespectarea deciziei civile?Cum poate afecta termenul de incercare, nerespectarea obligatiilor civile?Ce solutii ar exista ptr recuperarea prjudiciului(50000 lei).Va multumesc!
Tip solutie: Condamnare fără acord de recunoaştere
Solutia pe scurt: În baza art. 386 Cpp schimbă încadrarea juridică a faptei reţinute în sarcina inculpatului R Tdin infracţiunea de delapidare prev. de art. 295 alin. 1 C.p. cu aplicarea art. 35 alin. 1 C.p, art. 5 C.p. în infracţiunea de delapidare prev. de art. 215 ind.1 alin. 1 Cp din 1968 cu aplic. art. 41 alin. 2 Cp din 1968 şi art.5 Cp. În baza art. 215 ind.1 alin. 1 Cp din 1968 cu aplic. art. 41 alin. 2 Cp din 1968 şi art.5 Cp. condamna inculpatul R.T la pedeapsa de 2 ani şi 6 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare. În baza art. 71 Cod penal interzice inculpatului drepturile prev. de art. 64 alin. 1 lit. a teza a II a şi lit. b Cod penal din 1968. În baza art. 86 ind. 1 alin. 1 C.p. din 1968 suspendă executarea pedepsei de 2 ani şi 6 luni închisoare aplicate inculpatului sub supravegherea Serviciului de Probaţiune pe un termen de încercare de 4 ani şi 6 luni, stabilit în condiţiile art. 86 ind. 2 C.p. din 1968. În baza art. 86 indice 3 alin. 1 Cod penal din 1968 , pe durata termenului de încercare, inculpatul se va supune următoarelor măsuri de supraveghere: a) se va prezenta, la datele fixate, la Serviciul de Probaţiune ;b) va anunţa, în prealabil, organului însărcinat cu supravegherea sa, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea; c) va comunica şi va justifica schimbarea locului de muncă; d) va comunica informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă. În baza art. 71 alin. 5 C.p. din 1968 pe durata termenului de încercare suspendă executarea pedepselor accesorii. Pune în vedere inculpatului dispoziţiile art. 86 ind. 4 C.p. din 1968 privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În baza art. 396 C.p.p., art. 1357 C.civ. şi urm C.civ. admite, în parte, acţiunea civilă formulata de partea civilă SC şi în consecinţă dispune obligarea inculpatului la plata sumei de 52.674 lei reprezentând despăgubiri civile. În baza art. 274 alin. 1 C.p.p. obligă inculpatul la plata sumei 1500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, urmând ca suma de 130 lei reprezentând 50% din onorariul pentru avocat desemnat din oficiu să fie avansată din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu apel in termen de 10 zile de la comunicare Pronunţată în şedinţa publică, azi 27.11.2017,
As vrea sa stiu daca nu locuiesc in tara cum pot rezolva cu Serviciul de Probatiune si ce pot face cu prejudiciul ce repercusiuni poate produce daca nu am posibilitati de a plati.
Buna ziua,detin un apartament care este nelocuit.Pana iarna aceasta am platit caldura conform cititoarelor de caldura adic doar caldura aferenta tevilor comune.Acum s-a trcut la pausal totusi cititoarele fiind in continuare functionale.Cum voi plati acum cheltuielile pentru caldura.Va multumesc!
Dar copilul tatalui meu din prima casatorie are drept asupra acestui imobil?
Tatal meu s-a casatorit cu mama mea in urma cu 30 de ani fiecare fiind la a doua casatorie.Mama avea un imobil mostenit din prima casatorie iar tata are o fiica din prima casatorie .Acum eu m-am casatorit sunt singur la parinti .Cine are dreptul la imobil dupa ce nu vor mai fi parintii mei?Sau cum pot parintii mei sa mi-l lase numai mie?Va multumesc!
Răspuns la discuția dobanda
multumesc