avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate vasilicaciortan

Activitate vasilicaciortan

Răspuns la discuția Contestare amenda VAMA
Agentul constatator care mi-a aplicat amenda are functia de "Controlor vamal superior" deci este organ vamal.
As dori sa stiu totusi pe ce baza as putea ataca aceste PV in instanta. Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Eu impreuna cu parintii mei am trecut pe la punctul de frontiera Portile de Fier 1 avand in posesia noastra in total 18 pachete de tigari din care doar 6 pachete se aflau la vedere.
La controlul vamal au fost depistate si celelalte 12 pachete, cate 4 la fiecare dintre noi astfel ca politistii de frontiera au decis sa ne aplice cate o amenda in valoare de 1500 lei de persoana.
Din cate se stie la vama portile de fier 1 cantitatea maxima de tigari permisa pt trecerea frontierei este de 2 pachete de tigari de persoana dar u am gasit acest lucru mentionat niciunde. As dori sa stiu unde as putea gasi aceste informatii.
In plus inainte de semnarea proceselor verbale am mentionat la rubrica "Alte mentiuni" ca nu am cunoscut legislatia in vigoare in legatura cu cantitatea maxima de tigari permisa.
Este adevarat ca procesele verbale trebuiau sa fie incheiate in prezenta unui martor? La rubrica "martori" nu este decat o semnatura pe care a facut-o ag constatator.
Este evident ca doresc sa contest aceste procese verbale si as dori sa stiu daca am baza legala si cam ce sanse as avea?
Multumesc!