avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate DeliM

Activitate DeliM

Multumesc pt. raspuns.
Unchiul nostru,fratele mamei noastre -aceasta a decedat in 2006-doreste sa-i trimitem cate-o declaratie de neacceptare prin care mama noastra sa ramana straina de succesiunea mamei lor(decedata in 1988)sa nu aiba calitatea de mostenitoare si sa renunte la dreptul de a exercita actiunea in petitia de ereditare,pt. a-i servi la dezbaterea succesiunii mamei lor( pt. locul de veci).
Este necesar sa dam aceasta declaratie(suntem 3 frati)?
Daca da,cat ar fi costul acestei declaratii?
Multumesc
Discuție Declaratii PFA
Buna ziua,

Am un PFA pe care nu mai am incasari,doar cheltuieli si rata lunara la banca.
Va rog sa-mi spuneti ce declaratii trebuie depuse in acest caz si pana la ce dat.

Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca e Ok sa platesc cash in cadrul Oficiului Postal din incinta Tribunalului Cluj taxa judiciara de timbru pt. inscrierea in masa credala in suma de 120 lei + timbru judiciar 0.30 lei , firma care trebuie sa sa inscrie este din Cluj iar firma in insolventa daca trebuie recuperati banii este din Brasov( chitanta de la oficiul postal are antetul cu Municipiul Cluj Napoca,Directia Economica.

Multumesc
Răspuns la discuția Restituirea garantiei banesti
Multumesc pt. raspunsuri.
In primul rand va urez La multi ani! si un An Nou mai bun decat cel care a trecut.

Va rog sa-mi spuneti daca este un termen legal maxim pt. restituirea garantiei banesti la incetarea contracutului de munca cu firma la care am lucrat.
Mentionez ca e vorba de garantia oprita lunar din salariu pt. gestiune si care a fost depusa( o buna parte din suma, in ultimele 6 luni suma lunara s-a retinut dar nu s-a mai depus in banca) de firma intr-un depozit bancar pe numele meu mi-am dat demisia si mai am cateva 3 zile pana la incetarea preavizului de 20 de zile si a fost efectuat inventarul necesar.
Trebuie sa fac o cerere in scris pt. restituirea acestei garantii,exista un anumit formular tip pt. restituirea garantiei,daca da unde il pot gasi.
In data de 15 ianuarie ar trebui sa iau lichidarea pe luna decembrie si eventual cele plata pt. cele 3 zile lucrate din luna ianuarie 2012.Garantia ar trebui platita la lichidar,nu!
Multumesc
Sunt somera si am avut surpriza sa nu primesc alimentele care se dau de sarbatori pe motivul ca listele erau facute cu somerii care au fost inregistrati pana in 31.05.2011, iar eu sunt doar din septembrie anul acesta.
Cum ar terbui sa procedez ca sa primesc aceste ajutoare?

Multumesc
Răspuns la discuția Firma in insolventa
Multumesc pt. raspuns,
Factura si chitanta le fac oricum in momentul in care ii dau marfa.

In cazul unei firme care este in insolventa i se pot emite facturi fiscale si bineinteles chitanta fiscala pt. marfa care o cumpara?

Va multumesc
Multumesc pt. raspuns. Am fost inregistrata la somaj cu data de 28.09.2011, inseamna ca luna aceasta ar trebui sa-mi vireze banii , daca nu este alta problema.