avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate gabi_65

Activitate gabi_65

Buna ziua, as dori informatii privind .....Cum pot dovedi la pensie, anii de munca desfasurati in baza contractelor de munca cu timp partial ( 2 ore/ zi sau 1 ora/zi la mai multe firme) inainte de 01.01.2011.
Mentionez ca : unele din firme au fost lichidate si detin de la unele firme contractele de munca cu timp partial.
Ele nu au fost inregistrate in cartea de munca (inainte de 01.01.2011), aceasta fiind la angajatorul de baza unde aveam 8 ore / zi.
Va multumesc .
Răspuns la discuția Nerespectare fisa post
multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Nerespectare fisa post
multumesc de raspuns
Buna ziua, sunt angajata intr-o societate care a primit o amenda pe linie de paza...1000lei. Directorul ca sa recupereze paguba, a dat spre cercetare la compartimentul CFI din societate, care a facut o cercetare. Mentionez ca am dat cu ,, subsemnatul....ca in final dupa 2 saptamani.... sa mi se inmaneze o decizie de sanctionare de 5% pe o luna, pe care am refuzat s-o primesc. Motivand .....ca doresc sa vad si eu concluziile notei de constatare, aprobarea directorului....si in final am intrtebat de ce nu s-a recurs la comisie de disciplina. In decizie motivul santionarii era neindeplinirea sarcinilor din fisa de post- in care nu scrie intocmirea Planului de paza ( motivul amenzii), ci coordonarea pazei in societate.
As dori sa aflu unde s-a gresit, ce este in neregula..... Ca in baza Codului muncii... abaterea disciplinarea ... o actiune / inactiune savarsita cu vinovatia de salariat, ceea ce in cazul meu nu a fost cu rea vointa . Multumesc.
Răspuns la discuția evaluator de risc fizic
''evaluator de risc fizic ,, a aparut acum la modificarea legii 333 paza si protectie si cu aparitia normelor de aplicare a lui lg. 333
Răspuns la discuția instructaj protectia muncii
in cazul unei firme la care administratorul nu are CMI, cum poate el sa faca instruirea periodica si la locul de munca ???? sau deleaga pe cineva din firma. mentionez ca administratorul are CMI 8 ore la firma X....?
Iar referitor la instruire TESA..... fiecare angajator isi stabileste singur ... TESA care merge la locuri de munca cu riscuri mari nu se poate compara cu un TESA - contabil, casier,.....etc.
,,accidentul de traseu '' - in fisa de SSM se scrie odata adresa de unde vine lucratorul si la interior iar adresa inclusiv timpul de deplasare...
Unele firme au pus lucratorii sa de-a o ,, declaratie pe propria raspundere privind traseul - bloc... traseul masinii ...nr. traseului etc... pct de lucru ...'' in cazul unei cercetarii este ,, plauzibila '' aceasta declaratie
este vorba de un curs de - cadru tehnic PSI si curs de protectia civila. va recomand sa incepeti cu cel de PSI .depinde si de nr. de slariati din firma d-voastra . vezi legea 307/2006 si legea 481/2004 rep.2008
da acesta este codul CAEN 7490 pentru a putea sa te abilitezi conform HG955/2010
Discuție cont bancar
Buna seara,
Am un srl la care platesc impozit 3% din venit. Datorita lipsei de activitate am hotarat sa inchid contul la banca. Toate platile la finate la fac cash ( nu am salariati eu fiind administrator).
Trebuie sa am activ contul la banca daca eu nu-l folosesc?