Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Competenta Instruire Situatii de Urgenta - Protectie ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Competenta Instruire Situatii de Urgenta - Protectie Civila

Buna seara,
Ma intereseaza care sunt cursurile ce trebuiesc urmate de catre un angajat pentru a fi desemnat responsabil cu instruirea personalului in materie de ISU/PC (elaborarea planului de evacuare, completarea fiselor individuale ale angajatilor precum si instruirea efectiva a acestora). Este ilegal ca o persoana sa aiba astfel de atributii prin fisa postului/decizie data de catre administratorul societatii, desi nu a urmat un astfel de curs (mai simplu spus: oricine poate fi desemnat sa se ocupe de aceste activitati printr-o simpla decizie a conducerii societatii)...?
Va multumesc.
di eGO, utilizator
Salariati responsabili cu PSI trebuie sa urmeze un curs de specialitate.
[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.
As dori o lamurire insa: decizia de numire data de Administrator "tine loc" de curs, sau este nula in situatia in care angajatul nu are pregatire in domeniu?
Va trebuie un atestat care se obtine dupa pregatirea in cadrul cursurilor organizate.
Va multumesc.
este vorba de un curs de - cadru tehnic PSI si curs de protectia civila. va recomand sa incepeti cu cel de PSI .depinde si de nr. de slariati din firma d-voastra . vezi legea 307/2006 si legea 481/2004 rep.2008