avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate marieta2404

Activitate marieta2404

Discuție pensie decedat
Buna ziua. Daca o ruda a decedat in 30,09,2015 si a venit postarita cu pensia luna aceasta, este legal sa o ia persoana care are imputernicire ? nu trebuie apoi sa o inapoiem catre casa de pensii? pensia se ia pentru luna in curs sau pentru luna precedenta?
Vi se pare normal in cazul in care inund un vecin noaptea(mi se sparge o teava), acesta cere despagubiri asiguratorului sau (ING) si acesta din urma (ING) imi trimite notificare precum ca le datorez 1600 ron (banii de despagubire a vecinului)?

Multumesc.
daca o persoana este angajata la o societate cu sediul social intr-o localitate si acesta lucreaza efectiv intr-o alta localitate dar la aceiasi firma, unde trebuiesc tinute fisele de instruire? la el sau la sediul societatii cu sediul social?
Buna ziua. Am o nelamurire ...angajatii mapn(militarii) au voie sa aiba si alte venituri inafara de salariu? Da nu ai voie as dori si eu o reglementare in acest sens. Multumesc.
va da o adeverinta in care scrie vechimea in munca de la 01.01.2011 (din mom n care v-a dat cartea de munk acasa) , in care e specificata functia si salariul brut, decizia de incetare si fisa de lichidare( va trebui sa va dea toti banii care ii mai aveti de luat de la firma ) . Daca ati plecat prin demisie, toate acestea vi se dau cand expira preavizul(preaviz- 20 zile lucratoare functie executie si 45 functie conducere)