avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate dobitoc

Activitate dobitoc

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
De acord cu Adi, un articol de doi lei, alarmist și menit să denigreze. :thumbdown:
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Hei, salutare! Eu am făcut în jur de 55-60, nu știu exact punctajul că le-am mai modificat chiar înainte de a le trece pe foaia cu răspunsuri. Cele mai multe pe care le-am greșit au fost la civil (culmea, că tocmai pe cale asta vreau să merg). Mi s-au părut grele și mai ales solicitante din punct de vedere al atenției. Am greșit mult că nu am căscat bine ochii, dar nu mai reiau că știți și voi lucrul ăsta poate mai bine decât mine. Multe felicitări celor care au trecut de 70, iar pentru ceilalți multă sănătate și putere de muncă în continuare.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Succes!
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Răspunsul dat e b,c.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
adi_09 a scris:

dobitoc a scris:

adi_09 a scris:

Data prevazuta in actul de amnistie poate fi ulterioara adoptarii sau nu ?


Dacă te referi la faptul că pot fi amnistiate și infr. săv. ulterior adoptării legii de amnistie, eu zic că nu.


Urdoiu spune ca amnistia nu produce efecte asupra confiscarii extinse. Dar daca e antecondamnatorie eu zic ca produce efecte, fiindca nu se mai pronunta o hot de condamnare.


Păi e posibil să se fi referit la situația în care confiscarea a fost dispusă deja.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
[ link extern ]

De pe fb.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
adi_09 a scris:

Data prevazuta in actul de amnistie poate fi ulterioara adoptarii sau nu ?


Dacă te referi la faptul că pot fi amnistiate și infr. săv. ulterior adoptării legii de amnistie, eu zic că nu.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

nu se poate dispune amanarea aplicarii pedepsei

a.cand pedeapsa prevazuta de lg penala pt infr savarsita este de 10 ani
b.cand infractorul s-a sustras de la up ori judecata
c.cand inculpatul a mai fost condamnat anterior la ped inchisorii pt care s-a implinit termenul de reabilitare


a,b
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

in cazul suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere ,instanta impune condamnatului sub supraveghere sa execute una sau mai multe dintre urmatoarele obligatii

a.sa nu paraseasca teritoriul tarii fara acordul serviciului de probatiune
b.sa se supuna masurilor de control ,tratament sau ingrijire medicala
c.sa urmeze unul dintre cursurile de pregatire profesionala indicate de serviciul de probatiune

npc an_rolf:)



b,c
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

dobitoc a scris:

Ca efect al simulaţiei:
a) faţă de terţi va produce efecte actul aparent;
b) faţă de terţi actul secret este inopozabil;
c) terţii nu pot invoca în favoarea lor efectele actului secret;

De pe fb.


gr are neajunsul ca nu precizeaza dc e vorba de terti de buna-cred sau rea-cred,opozabilitatea fiind conditionata si de aspectul asta

zic-b

c-pot invoca atunci cand le vatama interesele
a-e vorba doar de opozabilitate,nu de efecte




Nu s-a dat încă răspunsul corect, dar tot b zic și eu că e din aceleași motive.