avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate Daniel09

Activitate Daniel09

Răspuns la discuția Canabis pentru uz medical
Intr-adevar canabisul poate avea efecte analgezice, dar nu sunt inca multe studii care sa dovedeasca mecanismul prin care actioneaza. Ca atare este folosit limitat in acest scop. Ceea ce au spus majoritatea inainte este din pacate adevarat. Dar asta probabil va ajuta prea putin.
Inteleg foarte bine pentru ca am trecut prin aceeasi situatie cu tatal meu acum 26 de ani, deci in plina epoca cominista. Dar atunci s-a putut ceva si ma intreb daca mai e valabila situatia. In cele din urma tatalui meu i s-a prescris morfina, ce este drept absolut in ultimile zile de viata. S-au dat niste fiole pe timbru sec. La fel cred ca se poate da Fortral... Poate daca discutati cu un oncolog va poate oferi niste solutii care sa nu puna probleme (i)legale.
Va doresc sa rezolvati cat mai repede.


Asta ar fi singura solutie? Exista inainte o regula a majoritatii (nu cunosc exact termenul juridic) prin care un bun putea fi instrainat si cel care nu-si daduse acordul era despagubit prin contravaloarea cotei sale. A disparut clauza asta?
As dori un sfat in legatura cu vanzarea unui teren in proprietate comuna. Suntem 6 co-proprietari ai unui teren intravilan pe care se afla o casa veche in stare foarte proasta, practic trebuie demolata. Terenul este mostenit de la parinti, succesiunile sunt facute, cadastrul este facut. Doi proprietari detinem parti mai mari (1/4 din proprietate), 4 detin numai cate 1/8. Dupa lungi discutii majoritatea sunt de acord sa vanda, cu exceptia unuia care detine 1/8 si nu prea sunt sperante sa fie convins. Care ar fi posibilitatea de vanzare, daca acest co-proprietar va refuza mereu sa-si dea acordul? Multumesc anticipat pentru raspuns, Dan