avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate mioara_bucur

Activitate mioara_bucur

Buna ziua. Am o nelamurire daca cineva ma poate ajuta ii multumesc mult.
M-am prezentat in ziua de 21 .11.2013 la centrul de trasfuzii din Iasi, in vederea donarii de sange pt o cunostinta care urma sa se opereze. Am mai donat sange inca de doua ori doar ca de data asta cand m-am prezentat dupa ce mi s-au facut analizele specifice mi s-a depistat o anemie usoara si m-au respins. Mi s-a dat o adeverinta pentru motivarea absentei de la servici in care scrie clar urmatoarele: "Se adevereste prin prezenta ca D-na..... s-a prezentat la unitatea noastra la data de .....in vederea donarii de sange si a fost respinsa din motive medicale. Prezenta serveste pentru motivarea absentei de la serviciu pentru data de mai sus, in baza HGR nr 1364 din $.10.2006 publicata in MO nr 820 din 5.10.2006." Cu aceasta adeverinta m-am prezentat la servici si mi s-a refuzat adeverinta si totodata motivarea absentei pe motivul ca NU AM DONAT SANGE. Lucrez la o multinationala si nu m-am asteptat la o asemenea chestie. Precizez ca prin contractul de munca, zilele donarii sunt platite, dar ei au zis ca eu NU AM DONAT SANGE EFECTIV. CE AS PUTEA FACE IN CAZUL ACESTA SI UNDE AS PUTEA SA MA ADRESEZ?
MULTUMESC
Răspuns la discuția folosire card
Astept un raspuns . Multumesc
Răspuns la discuția folosire card
M-ar putea cineva ajuta in formularea plangerii?
Multumiri
Răspuns la discuția folosire card
Hartia pe care scria pinul el zice ca a gasit-o impreuna cu cardul pe strada dar eu o aveam in portmoneu intr-un buzunarel mic si ascuns.
Procuroarea aceasta care a examinat actele spune ca numitul nu poate fi urmarit penal intrucat ii lipseste unul dintre elementele constitutive ale infractiunii, respectiv latura subiectiva, sub forma intentiei. Adica numitul a luat cardul si s-a dus glont la benzinarie sa-l folosesca fara nici o intentie. De ce nu sa dus la Politie sa-l declare?
Răspuns la discuția folosire card
Depun plangere ca nu vreau sa scape asa. Ar mai fi un lucru. In aceasta rezolutie este scris ca , cardul mi-a fost predat in data de 22 august iar portoneul in data de 24 august cu toate ca le-a gasit impreuna. Ideea e ca la procuror eu cred ca a ajuns alta declaratie decat cea care a dat-o respectivul "domn" prima data. Mie in ziua respectiva cand am dat decalaratiile , agestul sef mi-a spus ca repectivul a dat decaratie ca nu a mai gasit NIMIC ALTCEVA decat cardul si abia dupa doua zile a decarat ca a gasit si portoneul iar acum in rezolutia asta spune ca le-a gasit pe amandoua o data, atunci DE CE NU MI LE-A PREDAT PE AMANDOUA O DATA??
As putea sa scriu acest aspect in plangere?
El mai zice ca a folosit cardurile din automatism, ca avea si el un card asemantor si din aceasta cauza le-a confundat.
Pai cum se poate asa ceva , din automatism ma pot urca si eu intr-o masina de aceiasi culoare si marca ca a mea, merg si imi fac treaba cu ea si apoi i-o aduc proprietarului inapoi in parcare dupa care spun ca am facut confuzie. E corect sau mai bine zis mai e ceva corect in Romania asta.


Răspuns la discuția folosire card
Astept un raspuns la neclaritati daca se poate. Multumesc
Răspuns la discuția folosire card
Deci acum trebuie sa merg sa depun plangere la prim procuror si sa astept ca in 20 de zile sa primesc un raspuns. Eu am mai multe neclaritati cum ar fi:
Prima neclaritate:
- anul trecut cand l-a audiat pe respectivul domn el a dat declaratie ca in ziua de 20 august a gasit doar cardul si cu documentul bancar (pinul) undeva pe o strada si ca nu a mai gasit nimik altceva.
- a doua zi a venit si a declarat ca de fapt si-a dat seama ca a gasit si portmoneul cu toate ca prima data a zis ca nu a gasit nici un portmoneu.
Acum in aceasta comunicare pe care am primit-o scrie ca le-a gasit pe amandoua odata.
Intrebarea mea e putea sa-si schimbe declaratia sau il pot acuza de fals in declaratie?
Unde e prima lui declaratie ca se pare ca nu a ajuns la procuror?
A doua neclaritate:
In aceasta comunicare mi se comunica ca numitul foloseste cardul bacar din autoturism cu toate ca pe acele camere de luat vederi de la statia peco se vede clar ca a intrat in interiorul incintei. Mai zice ca avea si el exact ca mine un card BRD cu documentul bancar atasat si ca de fapt ar fi vrut sa -l foloseasca pe al lui nu pe al meu cel de ING.
In legatura cu acele fisiere video de la statia peco mai am o neclaritate:
- politia nu ar fi trebuit sa se autosesizeze pt a intra in posesia acelor fisire video dupa ce eu am depus acea plangere?


Multumesc.
Discuție folosire card
Buna seara. Dupa o perioada lunga de timp revin cu aceiasi problema pe care am mai mentionat-o si in discutiile anterioare. Am primit astazi o citatie prin care mi se comunica ca in procesul pe care l-am intentat asupra domnului care mi-a folosit cardul s-a hotarat neinceperea urmaririi penale.Aceasta decizie o pot ataca cu recurs cum as putea sa procedez pt a face acest lucru? Imi trebuie neaparat un avocat?
Si inca ceva, eu nu am primit nici o citatie pt a mi se comunica sa ma prezint la proces. De ce?
Astept raspunsul d-voastra . Multumesc
Răspuns la discuția folosire card
Am fost la politie acolo unde am depus plangerea si mi-a dat un nr dar cand am intrat pe site nu imi apareadate despre dosar. Alte informatii nu mi-a mai dat mi-a zis doar ca dosarul e la parchet.
Ce asa putea sa fac sa aflu mai multe despre dosar?
Cat timp o sa stea dosarul la parchet?
Discuție folosire card
Am facut o plangere penala pentru folosire cardului.Cum pot afla nr dosarului si in ce stadiu este? Plangerea a fost facuta pe1 09 2011.Cam cat dureaza pana se judeca cazul? Multumesc