avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate lilith27

Activitate lilith27

Buna ziua,
As dori sa stiu daca femeile care ies la pensie beneficiaza de vreo derogare la varsta de pensionare daca au 4-5 copii, si daca da, cat anume?
Răspuns la discuția Caz social?
Nimeni nu ma poate ajuta cu un sfat? :(
Discuție Caz social?
Buna ziua,
Imi cer scuze daca nu intreb unde trebuie si rog un moderator sa ma redirectioneze la sectiunea potrivita.
Povestea mea, pe scurt, e asta:
Proaspat mamica, studenta la id, fara niciun venit, locuiesc in Alba Iulia si mi-am facut viza de flotant pentru a putea depune dosarul de alocatie pentru bebe. Bebe e pe numele meu deoarece tatal are ceva probleme cu actele (pierdute, in curs de recuperare, fost cetatean roman, actualmente cetatean neamt, dar nu mai are decat permisul de conducere). Deoarece sunt studenta la id, nu beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului si, de la sfarsitul lui iunie de cand locuiesc aici, nu am lucrat, deci primim doar alocatia de 200 de lei. Tatal e muzician, are vreo doua trupe dar nu are un venit fix sau constant. Am inteles ca pentru a putea beneficia de o locuinta sociala ANL trebuie sa am job in orasul in care depun cererea. E adevarat? Daca da, inseamna ca nu mai pot beneficia de niciun ajutor social? De fapt, intrebarea e, sunt eu un caz social? Ce pot face?
Nu stiu ce detalii sa va mai dau, dar raspund cu placere la orice nelamuriri aveti.
Nu stiu daca este traficata, suna cam dur... Cert e ca a fost indepartata de... "ispita". El vrea doar sa afle adevarul, care oricum va iesi la iveala mai devreme sau mai tarziu. Este cel putin suspect ca nu mai stie nimic de ea. Credeti ca daca el isi scoate la imprimanta toate aceste legi, are vreo sansa sa-i induplece pe parinti sa ii spuna adevarul? Nu sa-i ameninte, insa sa le demonstreze ca el e in legalitate.
Multumesc mult pentru raspuns. Citind legile recomandate de dumneavoastra, prietenul meu poate face o plangere undeva, poate face ceva pe cale legala macar sa afle daca fata e bine, daca a ajuns cu bine in Spania? In drum spre granita ea l-a sunat non-stop, dar de cand a ajuns la destinatie, de 4 zile, nu a dat niciun semn, iar el moare incet ca nu stie ce se intampla. E ciudat sa nu dea nici macar un semn, un mesaj, un telefon, ca a ajuns cu bine, ca e ok. Ea asa ii promisese, ca ii va scrie de acolo pentru ca are multe sa-i spuna, insa parca ar fi intrat in pamant. Mama fetei a pus stapanire pe conturile ei de pe retelele de socializare, e imposibil sa mai dea de ea...
Buna ziua,
Va scriu o povestioara, pe scurt, sper ca se potriveste la drept penal, daca nu, rog un moderator sa ma indrume catre sectiunea potrivita.
E vorba de un prieten, major, trecut de prima tinerete, care s-a indragostit nebuneste (si reciproca) de o minora de 17 ani impliniti. Am acordul lui (pentru ca nu are user pe forum si nu prea se pricepe) sa ii postez povestioara, urmand sa ii dau link pentru a citi raspunsurile voastre.
Pe scurt, dragostea dintre ei e reala, chiar daca diferenta de varsta e una considerabila. Parintii fetei au aflat de aceasta idila a lor si incearca sa manipuleze fata, de faprt, chiar reusesc. Din spusele prietenului meu, frecvent era inchisa in casa, geamurile fixate in holsuruburi (nu stiu termenul exact, dar intelegeti voi), dar pe care fata reusea sa le desfaca cu o forfecuta, pentru a fugi de acasa si a-l vedea pe iubitul ei (alias amicul meu). Recent s-a iscat si un scandal, soldat cu politie si urlat pe strada, ca la tigani, fetei i-au inghetat anul scolar si au trimis-o in Spania la un unchi. Fetei ii este teama de mama ei (tatal este vitreg si nu prea se implica in scandalurile lor, din cate am inteles se inteleg chiar bine, insa este tinut sub papuc de catre mama fetei).
Intrebarea este, au voie sa faca asa ceva??? Acum il ameninta pe prietenul meu cu politie, avocati etc, desi, intrebata in fata politiei, fata a spus ca nu a fost abuzata, manipulata, violata etc, totul s-a intamplat sub consimtamantul ei. Se considera corupere de minori? Am cautat pe net informatii, in unele locuri am gasit ca varsta minima pentru consimtamantul sexual este de 15 ani, in altele ca s-ar fi redus la 13 ani. E irelevant, pentru ca fata are deja 17 impliniti. El a mai discutat cu o avocata de aici din oras, insa fiind oras mic si probabil ca se cam cunosc toti intre ei, ma gandesc ca avocata nu a vrut sa-l ajute spunand ca "nu are ce face!". Ba are ce face, insa as dori sa stiu exact legile si cum l-am putea ajuta pe prietenul meu. Gasisem Art.218 din codul penal, e valabila sau a fost revizuita intre timp? Iar legat cu manipularea fetei, se poate face ceva? Exista vreo lege care sa sanctioneze astfel de comportament? (sechestrat in casa, inghetat anul scolar fara acordul fetei, trimiterea acesteia intr-o tara straina?)
Cred ca am scris cam mult, nu vreau sa va zapacesc de cap, dar daca aveti intrebari sunt aici sa va raspund, pentru a va clarifica unele neintelegeri. Va multumesc pentru timpul acordat!
Răspuns la discuția Fapta penala?
Din cate stiu, in contractele de inchiriere se specifica la obligatiile locatarului ca "Locatarul se obliga sa plateasca locatorului chiria la termenul scadent convenit in contract". Mai exista, de obicei, si un capitol numit Raspunderea Partilor Contractante in care se specifica clauza urmatoare: "Pentru neplata chiriei in termenele contractuale, locatorul poate solicita unilateral rezilierea contractului si evacuarea locatarului."
Locatorul are dreptul legal de a cere rezilierea contractului si evacuarea locatarului, daca demonstreaza ca prima clauza nu a fost indeplinita, dar nu are voie sa puna "lantul pe usa".
Insa, lucrand in imobiliare, mi-au intrat pe mana multe contracte de inchiriere, iar unele clauze sunt puse chiar de locator. Daca locatarul semneaza inseamna ca este de acord cu toate clauzele din contract, asa ca cel mai bine e sa citesti contractul. Am intalnit un caz in care proprietarul a specificat in contract ca, daca "locatarul nu-si achita chiria in intervalul specificat in contract, acesta are voie sa-l evacueze "fara alte formalitati si fara hotarare judecatoreasca". Din fericire nu s-a ajuns acolo, pentru ca locatarul isi achita mereu la timp chiria, dar din moment ce a semnat acel contract a confirmat ca este de acord cu toate clauzele specificate.
Daca in contractul din cazul de fata este specificata o astfel de cauza, atunci nu cred ca locatarul are ce sa faca decat sa achite chiria pentru lunile respective, eventuale daune, si sa-si caute alt spatiu.
Buna ziua,
Daca una dintre partile unui contract este de origine straina, in ce limba trebuie scris contractul? Este obligatoriu ca acesta sa fie scris in limba de origine a persoanei respective sau este suficienta o limba de circulatie internationala?
Stiu ca este obligatoriu ca acest contract sa fie inregistrat la organele fiscale in limba romana, insa si persoana straina obtine un exemplar tradus. Problema este.. in ce limba sau limbi straine?