avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate Octavian60

Activitate Octavian60

Multumesc pentru raspuns.
Conforma aceleasi OUG 35, aliniatul 4 trimite la aliniatiul 2 ("In situatia in care la stabilirea celor 6 luni din care,potrivit prevederilor alin.(1),se constituie baza de calcul a indemnizatiilor,se utilizeaza perioade asimilate stagiului de cotizare") pe care nu stiu sa-l interpretez referitor la situatia mea concreta.
La firma mi s-a calculat indemnizatia luandu-se in calcul salariul pe prima luna de activitate si salariul minim brut pe economie pentru lunile decembrie 2010 - aprilie 2011 ( a rezultat o indemnizatie de 650 RON / luna).

Ma pot pensiona pe caz de boala inainte de a avea 12 luni CM (conform OUG 25, cap. 3, al. 3a) ?

Multumesc
In perioada Mai 2010 - Aprilie 2011 nu am avut loc de munca si nu am beneficiat de ajutor de somaj.
Incepand de la data 10.05.2011 sunt angajat cu un salariu brut de 1520 de lei conform contractului individual de munca.
La data de 01.06.2011 am fost internat in spital cu diagnostic Tuberculoza.
Cum se stabileste baza de calcul pentru indemnizatia de concediu medical in situatia mea?
Daca am 51 de ani si 25 de ani vechime din care 11 ani in grupa a II-a, in ce conditii ma pot pensiona pe caz de boala?
In situatia unui concediu medical pe o perioada indelungata (4 luni) cu un cod de indemnizatie (12) care prevede plata 100%, platitorul este angajatorul sau CASS?
Valoarea indemnizatiei este influentata de salariile anterioare sau depinde numai de salariul negociat in contractul individual de munca?