avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Activitate bizgsm

Activitate bizgsm

asa voi face, va multumesc mult :D
daca nu puteti viziona link-ul incercati va rog:
[ link extern ]
introducand urmatoarele numere de inregistrare dosare:
dosar nr: 1077 din 15-May-2001
dosar nr: 1889 din 23-May-2001
Aceasta apare pe site-ul primariei:
[ link extern ]
Iar eu nu stiu ce inseamna "restituit in natura + respins". Voi suna maine pe proprietar sa-l pun intrebarile mentionate de dumneavoastra. Cu siguranta voi consulta un avocat luni. Puteti recomanda va rog? Trebuie un avocat cu o anumita specializare in acest tip de probleme sau orice avocat ma poate lamuri? Va multumesc.
Buna ziua,
Doresc sa cumpar un apartament cu 2 camere situat intr-un imobil cu 2 nivele construit in 1940 pe strada Mihai Eminescu din Bucuresti. Apartamentul a fost obtinut in baza legii 112/1995 de actualul proprietar. Ulterior urmasele proprietarului din anii 50 au depus o cerere de retrocedare pentru tot imobilul, pe care intr-adevar tatal lor il detinuse in intregime inainte de nationalizare. Astfel, ele au reusit sa castige toate apartamentele din imobil, mai putin acesta pe care vreau eu sa il cumpar. Au fost parcurse toate instantele judecatoresti. Curtea suprema ii atribuie domnului de la care vrea eu sa cumpar dreptul de proprietate prin hotarare definitiva. Va rog sa-mi spuneti, daca cunoasteti, la ce riscuri ma expun in continuare cumparand acest apartament (35.000euro)? Pot fi dat afara? Pot pierde apartamentul in instanta? Eu cumparand prin act de vanzare-cumparare si devenind primul cumparator "normal" al acestui apartament, mai imi poate fi contestat dreptul de proprietar? In cel mai rau caz ce se poate intampla? Pot fi despagubit sau pot pierde totul? Merita cumparata o astfel de proprietate? Nu mi-o pot scoate din cap, este spatios, zona centrala si pretul e bun. Nu vreau sa fac o prostie dar nici sa pierd o investitie buna pentru ca m-am speriat din nimic. #-o
Va multumesc.