avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate meridiane

Activitate meridiane

Chiar nu era raspunsul pe care il asteptam. Exista case de schimb bitcoin si functioneaza ca si afaceri normale, legale, iar cu bitcoin se pot achizitiona bunuri si servicii. Sunt ca orrice valuta, o cumperi, o vinzi, cursul creste, scade etc...
Daca nu dati raspuns la subiect va rog, abtineti-va!
Buna, are careva idee cum inregistrez bitcoinii in contabilitate? Sunt o moneda virtula nou aparuta.
Pt cei care au auzit prima data de ei vedeti aici [ link extern ] /
Buna ziua,
In ce situatie ma incadrez in cazul in care am frecventat cursurile de masterat la zi in perioada octombrie 2011- iunie 2013 si voi naste in oct 2013? Primesc indemnizatie de crestere a copilului?
Astept un raspuns, multumesc
Răspuns la discuția amortizare laptop
din 2008 s-a reincadrat la grupa 2.2.9 si are durata de functionare intre 2 si 4 ani. La alegere :)
Răspuns la discuția datorie inventata
Categoric un avocat bun e necesar. Stiu ca exista asemenea specimene inventive si fara scrupule care escrocheaza pe cine pot si cand pot si care nu se ocupa cu altceva decat cu procese. Vedeti daca tatal respectiv are multe procese la activ, inseamna ca e fan de asa ceva...
Răspuns la discuția Facturi false
Dar daca pur si simplu acest lucru nu a prejudiciat cu nimic statul, ba dimpotriva s-au platit oarecum din buzunar anumite contributii si impozite care altfel nu s-ar mai fi platit deoarece firma nu avea activitate? Nu vad care ar fi problema statului pana la urma, poate a celor doi parteneri care nu s-au mai inteles presupun ca tocmai din cauza acestor dari care au trebuit platite si probabil cel care ar fi trebuit sa o faca de fapt (nu de drept) nu le-a mai platit...
Am o firma neplatitoare de TVA insa toate facturile pe care le-am primit de la furnizori sunt cu TVA.
Am achizitionat mobilier, mijloace fixe, materiale, evident cu TVA. Inregistrarea achitarii bunurilor e simpla cu 401 sau 404 la 5121 insa in momentul in care dau in consum sau incep amortizarea am o diferenta reprezentand valoarea TVA pe care nu stiu cum sa o inregistrez si unde...
Răspuns la discuția DECLARATII SRL NOU 2011
Am deja semnatura electronica deoarece intentionez sa angajez personal si sa nu merg deloc pe la ghisee. Nu stiam daca acum trebuie sa depun declaratia aceea 112 pentru ca nu-i vedeam rostul.
Multumesc
Răspuns la discuția DECLARATII SRL NOU 2011
Buna seara.
Si eu am infiintat un SRL neplatitor de TVA si platitor de impozit pe profit (nu pe venit) in septembrie 2011.
Am depus formularul 010, mi-am luat semnatura digitala, am depus formularul 150.
Am inteles ca pana in 25 oct trebuie depusa declaratia 100 insa am o nelamurire in ceea ce priveste declaratia 112. In conditiile in care nu am nici un angajat, eu fiind unic asociat si administrator, mai trebuie sa o depun ?
Multumesc