avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA... pentru neplatitorii de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA... pentru neplatitorii de TVA

Am o firma neplatitoare de TVA insa toate facturile pe care le-am primit de la furnizori sunt cu TVA.
Am achizitionat mobilier, mijloace fixe, materiale, evident cu TVA. Inregistrarea achitarii bunurilor e simpla cu 401 sau 404 la 5121 insa in momentul in care dau in consum sau incep amortizarea am o diferenta reprezentand valoarea TVA pe care nu stiu cum sa o inregistrez si unde...
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 16:57, 14 Noiembrie 2011
Pt neplatitorii de tva, tva-ul inscris in factura furnizorilor, majoreaza valoarea achiziilor: stocuri, mijl fixe, cheltuieli.
de ex. pretul de achizitie al unui calculator include tva-ul inscris in factura de achizitie.

Acest lucru inseamna ca si la amortizare, aceasta include tva-ul de la cumparare. Darea in consum se face la pretul de achizitie (care include tva).
Tva-ul de pe fact de achizitie reprezinta o cheltuiala (chiar daca aceasta se include treptat in cheltuieli prin amortizare sau prin dare in folosinta).
Conturile de tva (4426, 4427, 4423, 4424) nu sint folosite de catre neplatitorii de tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare mijloc fix - inregistrare contabila la cumparator. ionela_s ionela_s Achzitionare unui mijloc fix pe factura de serv telefonice. Achitarea mijlocului fix se face in rate lunare, iar acestea sunt inscrise pe factura telefonica a ... (vezi toată discuția)
Ce tip de tva rezulta? analici analici Buna ziua o firma platitoare de tva trimestriala avea la 31.12.2011 : 4424=1152 lei la ianuarie 4426=193 , 4427=658 , 4424=1152 la feb.4426=655 , 4427=489 ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea corecta vanzare realizata de o firma ce are codul de tva anulat Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Cum se inregistraza corect in contabilitate factura de vanzare intocmita de o firma care are codul de TVA anulat din oficiu pentru nedepunerea D300 doua ... (vezi toată discuția)