Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA... pentru neplatitorii de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA... pentru neplatitorii de TVA

Am o firma neplatitoare de TVA insa toate facturile pe care le-am primit de la furnizori sunt cu TVA.
Am achizitionat mobilier, mijloace fixe, materiale, evident cu TVA. Inregistrarea achitarii bunurilor e simpla cu 401 sau 404 la 5121 insa in momentul in care dau in consum sau incep amortizarea am o diferenta reprezentand valoarea TVA pe care nu stiu cum sa o inregistrez si unde...
Pt neplatitorii de tva, tva-ul inscris in factura furnizorilor, majoreaza valoarea achiziilor: stocuri, mijl fixe, cheltuieli.
de ex. pretul de achizitie al unui calculator include tva-ul inscris in factura de achizitie.

Acest lucru inseamna ca si la amortizare, aceasta include tva-ul de la cumparare. Darea in consum se face la pretul de achizitie (care include tva).
Tva-ul de pe fact de achizitie reprezinta o cheltuiala (chiar daca aceasta se include treptat in cheltuieli prin amortizare sau prin dare in folosinta).
Conturile de tva (4426, 4427, 4423, 4424) nu sint folosite de catre neplatitorii de tva.