avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate DANY2011

Activitate DANY2011

buna ziua daca o persoana a fost judecata si achitata in una din tarile UE mai poate fi judecat in Romania pentru aceeasi fapta ? multumesc !!!
Răspuns la discuția Schimbarea incadrarii juridice
nu este vorba de nici un minor de nici o femeie este vorba de o firma de selectie si plasare a fortei de munca in strainatate .Toti oamenii trimisi au avut contracte de munca ,contracte de mediere au fost inregistrati in contabilitate declarati la itm am lucrat suta la suta legal ,dar cum se stie munca cu omul este foarte dificila si oricat ai vrea nu ii poti multumi pe toti
Buna ziua ,as dori sa va adresez urmatoarea intrebare / de 2 ani si o luna sunt urmarit penal pentru trafic de persoane si constituire de grup organizat am avut interdictia de a nu parasi tara pe toata aceasta perioada .Acum am aflat ca procurorul vrea sa imi schimbe incadrarea juridica ,Ce ar putea sa-mi impute mai rau de atat ?
Răspuns la discuția trimiterea in judecata !!
da este adevarat am citit ,intrebarea mea era daca exista vreun temei legal prin care imi pot prelungi mai mult de aceasta perioada ?
Răspuns la discuția trimiterea in judecata !!
imi cer scuze dar in cpp scrie ca maximul de interdictie este de doi ani in cazul in care pedeapsa este mai mare de 10 ani
buna ziua as dori sa va adresez o intrebare acum 2 ani si o luna s-a inceput urmarirea penala impotriva mea dar nu am fost trimis in judecata am avut interdictia de a nu parasi tara toata aceasta perioada .Din punct de vedere legal imi mai pot pune interdictia aceasta in continuare ?
Stimati domni , nu incerc sa ma sustrag cercetarilor atat timp cat eu am stat in tara timp de 2 ani fara sa fiu chemat sa mai dau nici o declaratie dar am nevoie sa pot iesi din tara pentru ca meseria mea este sa merg in strainatate sa inchei diferite contracte si din pacate in ultimii 2 ani am pierdut enorm pe plan financiar limitindu-mi acest drept chiar daca am si demonstrat acest lucru. Sunt de acord ca in cazul in care am gresit sa platesc in fata legii dar nu sunt de acord cu degradarea pe plan profesional si financiar fara o motivare concreta . Multumesc
NU SUNT TRIMIS IN JUDECATA ,SUNT INCA IN FAZA DE CERCETARE PENALA SI NU SE STIE CAT TIMP INCA . DE LA ARESTAREA PREVENTIVA SI DE CAND S-A INCEPUT URMARIREA PENALA AU TRECUT 2 ANI NU AM FOST CHEMAT SA DAU O DECLARATIE CU EXCEPTIA PRIMEI DECLARATII DATE LA INCEPUT SI NU STIU CE SE INTAMPLA .MULTUMESC
IMI CER SCUZE ,AS DORI SA STIU CUM SE CALCULEAZA PERIOADA DE MASURA PREVENTIVA ,PENTRU CA EU TEORETIC AM INTERDICTIA SA NU PARASESC TARA DE 2 ANI CARE SE IMLINESC ACUM ,INTREBAREA ESTE DACA SE EXPIRA ACUM CALCULINDU-SE SI ARESTUL SAU NU . MULTUMESC
ACUM 2 ANI S-A INCEPUT URMARIREA PENALA IMPOTRIVA MEA SI AM FOST RETINUT PE O PERIOADA DE 30 DE XILE DUPA CARE MI-AU DAT INTERDICTIA DE A NU PARASI TARA CATE 30 DE ZILE ACUM SE FAC 2 ANI .VREAU SA STIU DACA PERIOADA ARESTULUI ESTE CALCULATA CA SI MASURA PREVENTIVA SAU NU ? MULTUMESC