avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate MLA

Activitate MLA

Răspuns la discuția Neplata CM-ului de angajator
Carerea pentru adeverinta am facut-o acum 2 saptamani si inca nu mi-au dat adeverinta, are si numar de inregistrare.
Si daca angajatorul refuza sa-mi plateasca CM-ul, ce pot sa fac? Angajatorul are "pile" la ITM, iar acestia nu-i fac nimic angajatorului.
Buna ziua,
Va sunt recunoscatoare daca ma puteti ajuta cu un sfat in problema mea: eu sunt o viitoare mamica si datorita problemelor de sanatate sunt in concediu medical.
Azi am aflat ca angajatorul refuza sa-mi plateasca salariul (nu l-am mai primit din luna iulie) spunandu-mi ca banii ii iau de la CAS. Nu mai spun ca angajatorul ma amana cu saptamanile pebtru eliberarea adeverintei pentru CM in ultimele 12 luni, care trebuie sa o duc la medic. Medicul fara adeverinta nu imi elibereaza CM.
In acest caz ce pot sa fac? adeverinta nu mi-o poate elibera si cei de la CAS?
Cei de la CAS au spus ca angajatorul este obligat prin lege sa-mi plateasca CM-ul si sa-mi elibereze adeverinta. Este adevarat?
Mai mult din cate stiu si prenatalu-postnatalu tot de la angajator trebuie sa-mi iau banii, iar daca acesta refuza eu ce voi face?
Va multumesc
Buna ziua,
Acum 2 luni am taiat o chitanta de 5970 lei la un birou de avocatura fara sa-mi dau seama ca am depasit suma de 5000 lei. De 2 zile mi-a spus contabila de acesta graseala (mai repede nu mi-a spus ca nu a ferificat actele).
In aceasta situatie ce trebuie sa fac? din cate mi-a spus contabila ca nu se mai poate corecta
Răspuns la discuția Locul de munca
Pt ceea ce am scris mai sus ma pot da afara, sa faca sa-mi inceteze contractul de munca? Aceasta convocare este intre director, administratorul hotelului, contabila si sef de receptie. Eu chiar daca voi duce dovezi ca acei bani mi se ,restul care sunt la convocare sunt impotriva mea. Eu voi fi singura contra 4 persoane. Pt acest motiv ma pot da afara? (adeverinta medicala am dus-o de 3 sapt). Multumesc
Discuție Locul de munca
Buna ziua, am o problema la locul de munca:
- eu lucrez la un hotel, la receptie, unde banii nu se dau conform contractului ( se dau cu intarziere). Cu statele de plata au venit de o sapt sa le semnam si pe care le-am semnat.
- datorita faptului ca nu ne-au dat banii la timp si nu ne-au platit nici orele suplimentare am luat din incasari 180 lei pt a merge la medic unde am specificat ca pot sa mi-i scada din orele splimentare pe care nu le-au platit de 2 luni. Mentionez faptul ca inainte sa iau banii i-am cerut directorului, care a spus ca nu are banii dar va scoate din banca, dar nu a mai venit sa-mi aduca. Atunci am scris in proces verbal la schimbare de tura ca am luat acei bani si i-am scris pe mail directorului ca i-am luat. Colega mea care m-a schimbat a facut si ea un proces vb in care spune ca i-am lasat lipsa in gestiune.
- azi au venit cu o hartie de ' convocare cercetre disciplinara' pe baza procesului vb facut de colega, conform art. 267 di legea 53/2003, si inca cateva articole interne, in care imi cere sa ma prezint la sediu pentru sanctiune.
- mentionez faptul ca eu nu am semnat nici un regulament intern si nici macar fisa postului, dar am semnat acea convocare disciplinara si sunt si insarcinata in 9 sapt. si ca e mi-au cerut sa-mi dau demisia, dar eu am refuzat.
-intrebarea mea este: pe baza acestei fapte pot sa-mi desfaca contractul de munca si sa ma dea afara atata timp cat eu am copii dupa procesul verbal facut de mine si dupa mailul trimis directorului in care i-am anuntat ca mi-am luat 180 lei? ( ei au mai incercat si sa ma mute din functie ca femeie de servici numai ca sa ma constranga sa-mi dau demisia).
Răspuns la discuția Locul de munca
Buna seara,
In legatura cu problema mea la servici: am vorbit azi cu doamna care se ocupa de medicina muncii la locul de muca si mi-a spus asa: ca ea va face un raport dupa adeverinta mea medicala+cerere data angajatorului, in legatura cu turele de noapte si a spus ca angajatorul poate sa-mi modifice locul de munca, chiar daca i-am spus de pe ce post, pe ce post. Atunci eu am intrebat-o daca este normal acest lucru sa ma mute de pe receptie pe postul de femeie de servici, iar raspunsul a fost: "eu voi face un raport si in legatura cu functia poti sa te duci pe cale legala daca vrei".
Eu am intrebat-o daca in acesta situatie pot sa-mi iau concediu de risc maternal, iar raspunsul a fost: "la tine nu este cazul ca nu este un mediu de risc( nu sunt radiatii si substante toxice) si oricum acest C.R.M. este doar pe perioada de 90 zile. Degeaba eu i-am spus ca stiu ca este de 120 zile , dansa sustinea ca nu-i adevarat.
Intrebarea mea este : daca acesta doamna face evaluare locului de munca in favoarea angajatorului si eu refuz sa semnez acel raport, am posibilitatea sa fac o plangere si cer sa fie trimisa alta persoana de la medicina muncii pentru o re-evaluare a locului de munca, fara ca acesta sa fie corupta?
Răspuns la discuția Locul de munca
Multumesc pentru sfaturi.
Mai am o nelamurire in legatura cu acest concediu de risc maternal: eu am 6 sapt de sarcina si ar mai trebui sa stau la lucru inca 6 sapt, deoarece acest concediu este pe max 120 zile.R
Eu mai am inca 24 zile de concediu de odihna (2 zile din 2011). In acest caz cum pot sa procedez? Ce voi face la servici daca ei nu ma mai lasa sa lucrez la receptie. Au spus ca au facut decizia pentru postul de camerista?
Si mai am o intrebare: cele 120 zile sunt caledsaristice?
Răspuns la discuția Locul de munca
Eu una sunt de acord cu concediul de risc maternal. Problema este ca sunt in sapt 6 si din cate stiu concediul de risc este de max 120 zile si eu mai trebuie sa ma duc la lucru inca 6 sapt. Ei(angajatorul) mi-au cerut sa-mi dau demisia dupa ce i-am anuntat ca sunt insarcinata si din cauza ca am refuzat mi-au spus ca ma vor muta ca si femeie de servici/ camerista.
Eu stiam de legea ca un angajat te poate muta de pe un post pe altul fara consimtamantul angajatului, dar nu stiam exact daca te poate muta de pe postul de receptionera pe unul de camerista. M-am stresat in acesta privinta si am ajnus in situatia in care sa ma gandesc sa-mi dau demisia ca sa nu mai am altercatii cu ei.
Acum la receptie nu ma mai lasa sa lucrez si mi-au cerut sa ma prezint luni la ora 7 pentru postul de camerista si tot atunci cred ca imi vor da si decizia. In aceasta privinta ce as putea face?
Mentionez faptul ca am si 22 zile concediu de odihna pe 2012 si 2 zile pe 2011; in total 24 zile de concediu de odihna.
Va multumesc, apreciez sfaturile date si astept raspus in continuare.
Răspuns la discuția Locul de munca
Chiar daca postul pe care este pusa femeia insarcinata necesita lucrul fizic (a ridica saltele pet schimbarea paturilor, a duce aspiratoarele cu apa etc) si lucrul cu substante de curatenie? tot poate sa te mute fara acordul tau? Tinand cont ca erai angajata pe postul de receptionera (munca la birou) si unde singura problema este evitarea turelor de noapte
Discuție Locul de munca
Buna ziua, am o nelamurire in ceea ce mi s-a intamplat la locul de munca si as fi tare recunoscatoare daca ma poate ajuta cineva.
Eu lucrez ca si receptionera la un hotel unde sunt s ture de noapte. De curand am afla ca sunt insarcinata, am facut cerere de informare(cu numar de inregistrare intern) si am dus si adeverinta de la medicul ginecolog in care era specificat faptul ca trebuie sa se evite turele de noapte. Cand au aflat mi-au cerut sa-mi dau demisia altfel au spus ca imi fac o decizie cu care vor sa ma mute pe postul de femeie de sevici/ camerista pe un salar mai mic, chiar daca eu nu am fost de acord. pe postul de receptioner nu ma mai lasa sa raman spunand ca colegele mele nu vor fi de acord ca eu sa ma duc doar pe turele de zi la lucru si ele nu.
Intrebarea mea este daca au voie sa ma mute de pe postul de receptioner pe un post unde sunt implicate substante de curatenie si munca fizica mut mai grea ca si la receptie.
Astept un raspus si va multumesc