avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate lilianadnc

Activitate lilianadnc

societatea a comandat retroactiv tichetele pe 6 luni cum le impozitez?
societate comerciala cu activitate medicala cod caen 8622 doreste sa se autorizeze pentru examinari medicale pentru siguranta circulatiei .Intrebarea mea este va trebui ca pentru aceasta activitate sa se inregistreze ca platitor de tva?
Se poate incheia un contract de munca conform codului muncii cu o persoana care detine carte de rezidenta pentru membrii de familie?Este nevoie de aprobari speciale persoana este din Ucraina casatorita in Romania?
Discuție Scutiri SRL-D
as vrea sa stiu cum se contabilizeaza scutirile acordate la SRL-D la primii patru salariati?Se calculeaza CAS si apoi se inregistreaza pe venituri si apoi se impoziteaza?Eu inteleg ca daca sunt scutiri nu le calculez si deci nu le inregistrez pe venituri.
Răspuns la discuția Tva la o clinica medicala
multumesc mult,greseala este a mea nu am interpretat bine codul fiscal.
clinica medicala a depasit plafonul de platitor de TVA pentru activitatea medicala in acelasi timp exista un contract de inchiriere incheiat intre clinica si un srl cu un venit lunar 50 lei/luna pentru clinica.Pentru activitatea medicala este scutita de TVA dar pentru contractul de inchiriere trebuie sa se declare platitoare de TVA?
in luna martie am stornat din declaratia 300 o factura din anul 2013 care fusese inregistrata eronat pe regularizari aceasta fiind singura operatiune inregistrata in luna martie,firma nu mai are activitate si zilele trecute am primit de la ANAF notificare ca nu am depus declaratia 394,am discutat cu cei de la ANAF si raspunsul a fost programul a intocmit notificarea si nu au ce sa-mi faca am avut miscare pe decontul de TVA.Din cate stiu eu sunt obligata sa fac rectificativa la 394 pentru perioada din care provine factura .Ce pot face ca sa rezolv problema?
Anul trecut s-a efectuat o modernizare a spatiului inchiriat care depaseste 25% din valoarea imobilului si nu s-a comunicat proprietarului,acum il declar pe constructie speciala?Pe ce declaratie?
o soc.comerciala A cesioneaza catre o alta soc.comerciala B creante in valoare de 100000 lei dar si datorii in valoare de 500000 lei,diferenta de 400000 lei fiind acoperita din stocul de marfa.La trecerea stocului de marfa dintr-o societate in alta se face factura cu TVA?
am o farmacie si as dori sa deschid un punct de lucru cu o activitate de inchiriere pentru cabinete medicale,exista vreo interdictie?